Kepler

Jaký je původní význam slova „krpál“?

Na Valašsku to znamená třeba příkrý svah nebo neschůdný terén, jindy to slyším jako výraz pro starou botu. Používá se toto slovo i ve vaší končině?

Nejlepší odpověď
annas

Je rozdíl mezi slovy krpal a krpál. Slova se liší čárkou, ale mají jiný původ a jiný význam.

V odkazu, který je v některých odpovědích, je uvedený původ slova KRPAL od slovesa krpati, zatímco KRPÁL je od krpěti.

Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku

1. Původní význam
krpál – v obecné češtině – ‘(strmý) kopec’. Původem slovo staročeského od nářečního krpěti ‘trčet, strmět’,polsky karpić‘ dřepět, vysedávat’, rusky korpét’ iv tv.

Ke stejnému základu snad patří ič.st. krpatý ‘zakrslý’, ie. ie. souvislosti psl.*kъrp- jsou však nejisté
--

2. Dnes se původní význam slova krpál

kromě kopce objevuje v brněnském hantecu jako pojmenování člověka malého vzrůstu.

Odvozené od slovesa krpěti – viz Rejzek, ale ve významu – šprček, šprk., zakrslý, zakrnělý atd

Ale protože jde o zastarala slovesa,, navíc nářeční, rozlišují jen etymologové., ale původ zůstává.

Machkův Etymologický slovník , SNČ

3. Pro zajímavost – jiný název pro krpál = padák = prudký svah. – SNČ

Objevuje se i Krpal – je to příjmení – staročeské pojmenování pro ševce od šít boty. U nás na Hané se říkalo krp(b)aly, nebo krp(b)ce – neforemným, „pracovním“ botám..
Uvádí D. Moldanová – Naše příjmení, stejně tak Staročeský slovník

Shrnutí

Opakuji – je (ˇbyl)rozdíl mezi kopcem, mrňavým člověkem a botami, tedy krpálem od krpěti a krpalem od krpati. Dnes se uvádí zpravidla jen krpál.

Další odpovědi
hapiky

Význam tohoto slova pochází od vodníků, – důkaz? Film Jak utopit dr.Mráčka…

aliendrone

Zřídka se používá pro „hustej kopec“ s příkrým stoupáním (pokud možno i s neschůdným terénem), ovšem bota (stará) je u nás „škrpál“.
Původ slova ale neznám. :)

anonym

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4332

Starý druh obuvi ,,krpec" – což je pro mě překvapení, když si řeknu ,,to je ale krpál", tak po tomto zjištění další zpestření slovníku 🙂

V našich končinách se rozumí jako kopec, dost nepříjemný svah.

Autista

Někdo označí krpál jako bažinu.

autacek

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4332

Edison

Krpál je opravdu svah, ne jen na Valašsku. Ta stará bota není krpál, ale Škrpál!! 😁

Kepler

Někde škrpál, jinde krpál.

annas

Existoval sloveso krpati – souvisí se zaplátovaním, šitím od toho vzniklo pojmenování bot – krpal, ale zřejmě chybnou výslovnosti krpál.

Další sloveso – skrpati – dokonavé – se stejným význam – ušité boty jako výsledek ušití byly škrpaly,

samozřejmě vývojem se už nerozlišuje původ a výslovnost.

Takže boty nesouvisí s kopcem, svahem.

Edison

Tak, Keplere, zase jsem měl pravu… Jako vždy… 😁 (skoro…)

briketka10

U nás taktéž škrpál 😁 (stará bota)

Edison

Píšu to sem, bo původ těch slov neznám…