bird1961

Jaký je původ slova „protektorát“?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to Etymologický slovník J. Rejzka?

Původ slova je z latiny.

"protekce, protekční, protektor, protektorát, protektorátní.

Přes moderní evr. jazyky z pozdně lat. prōtēctiō ‘pokrytí, ochrana’ od lat. prōtegere ‘krýt, chránit’zprō-( :pro) a tegere‘pokrývat, chránit’"

Význam slova protektorát

„1. zast. ochrana, kt. provádí vlivná osoba, záštita: starší měl p. nad mladším
2. mezinár. práv. vztah daný nerovnoprávnou smlouvou mezi dvěma státy, podle níž jeden odevzdal druhému řízení svých zahraničních záležitostí; země v takové závislosti
3. p., p. Čechy a Morava úřední název čes. zemí za okupace v letech 1939–45;“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=protektor%C3%A1t

Další odpovědi
Gestas

Zkomolenina z Protentokrát Čechy a Morava. :)
Jinak tipuju, že je to podobného původu jako anglické to protect, chránit, ale počkej si radši na annas.

Kryšpín

Zrada Anglie, Francie, Itálie za organizování knírače Ady

autacek

Já bych řekl, že to má něco s Evropskou unii, ta má za cíl pod taktovkou Německa a aby se neřeklo i Francie, nás taky „ochránit“.

annas

Ad Gestas, děkuji.