Myko La

Jaký je poměr mezi rozpínáním vesmíru a zrozením nových galaxií?

Existuje nějaký poměr mezí rychlostí rozpínání vesmíru a rychlostí zrození galaxij? Pokud by galaxie dokázali vznikat dostatečně rychle, možná by nám ne hrozilo velké osamocení galaxij, jak se předpokládá? 🙂

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pravdou je, že o tomhle se pouze dohadujeme. Myslíme si, že všechna hmota vznikla při Velkém třesku (a z ní se vytváří následně galaxie). To tedy znamená, že i kdyby jí bylo nekonečné množství, tak by se jednalo o spočetné nekonečno, zatímco možnosti rozpínání vesmíru jsou divergentně nekonečné.

Každopádně údajů na definitivní zodpovězení ještě není dost, zatím víme, že rychlost rozpínání vesmíru vzrůstá (což se donedávna považovalo jako nejméně pravdpodobná varianta vývoje vesmíru), ale to se ještě může změnit. ;) :D :D

Další odpovědi
mosoj

Podle současně uznávané teorie velkého třesku všechny galaxie vznikly v období po velkém třesku. Další již nevznikají, pouze je díky novým zobrazovacím metodám objevujeme a divíme se!! Ještě před cca deseti léty se počet galaxií ve vesmíru odhadoval v jednotkách miliard. V současné době se počet galaxií v pozorovatelném vesmíru odhaduje na 200 miliard!!!!. Ty nevznikly, ale pouze jsme je zpozorovali díky Hubbleovu teleskopu. Nástupce Hubbleova teleskopu by měl dohlédnou až „těsně“ do období po velkém třesku.

Vesmír se nerozpíná, rozpíná se prostor!!! I vesmír stárne!

aliendrone

mosoj>>>

  1. Prostor JE neoddělitelnou součástí vesmíru (jsoucna, univerza), stejně tak hmota. (a hmota NENÍ prostor) Nemůžeš rozpínat prostor (přesněji PROSTOROČAS), aniž bys rozpínal CELÝ VESMÍR, jehož se protoročas součátí, to snad chápeš. Tudíž ohrazování se proti vesmírnému rozpínání je nemyslné, formulace je v pořádku.
  2. Žádný „nástupce Hubbleova teleskopu“ NEBUDE, bylo by to zbytečné. V dobách, kdy jsme si neuměli poradit s tepelným chvěním atmosféry Hubble MĚL význam, dnes díky adaptivní optice řízené v reálném čase postrádá „orbitální observatoř“ smysl – především z ekonomických důvodů. Přeci jen je jednodušší postavit na Zemi pořádný desetimetr, než vynést na orbitu pouhý pětimetr (Hubble měl myslím cca 2m).

A i kdyby – stejně by nedohlédl "těsně"do doby po velkém třesku, je to limitováno cca 400 000 let PO něm. A to díky fázovému přechodu, kdy vesmír přešel z plazmatického stavu (který jak jistě víš je pro EMG záření neprůhledný) do současného stavu (elektrony jsou vázány v atomech, tedy vesmír se stal průhledným). ;) :D :D

Na pohled PŘED tímto fázovým přechodem si musíme počkat. Jsou zde možnosti – reliktní neutrina nebo reliktní gravivlny apod. Nicméně to hned tak dosažitelné nebude.

mosoj

Nevím jak ty, ale já čtu vydávané odborné časopisy týkající se vesmíru, kde publikují současné vědecké kapacity, nikoliv bulvár!!

Jistě pochopíš že věřím více těmto časopisům než názorům zdejších uživatelů. Není mým posláním někoho zde přesvědčovat, ani nebudu plýtvat svůj čas hledáním článků, které se tohoto problému týkají.

mosoj

Jen tak narychlo, aby se vidělo jak kecáš!!!

https://zoomma­gazin.iprima.cz/ves­mir/nastupce-hubbleova-teleskopu-je-dokoncen-objevi-miliony-objektu

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/437442-nastupce-hubbleova-teleskopu-cekaji-posledni-testy.html

Tvrdit že pozemský dalekohled může dohlédnout stejně jako Hubbl, může jen diletant!!

aliendrone

No… jestli ty tebou deklarované ODBORNÁ zdroje zahrnují „iprimu“ nebo „novinky“, tak se nedivím, že o tom víš úplný kulový. Jen by mne zajímalo, ČEMU tedy ty říkáš bulvár, protože tomuhle říkám bulvár JÁ!!! :D :D :D

Proboha – vždyť tys dokonce ani nezaregistroval ZÁSADNÍ ROZDÍL, který je mezi Webbem a Hubblem. Webb totiž pracuje v IR spektru, ale je mi jasné, že nechápeš co to znamená, tudíž nemá cenu vysvětlovat, že Webb bude sledovat to, co žádný OPTICKÝ teleskop (jako např. Hubble) neumí a potažmo to, co žádné oko nevidí.

Míchat Hubblea a Webba dohromady je jako říkat, že benziňák a diesel je to samé. To si mohou dovolit pouze tebou sledované „ODBORNÉ“ zdroje, v seriózní vědě by s takovým „odborníkam“ parádně a bleskově zametli.

No, nebudu tě vyvádět z tvých pavědeckých bludů (sežeň si OPRAVDOVÉ ODBORNÉ zdroje a pouč se sám). Každopádně ani Webb ani jakýkoliv jiný aparát pracující na principu detekce EMG záření nedohlédne dál, než je mnou zmiňovaných cca 400000 let po Velkém třesku. To se říká FYZIKA, víš? Přes to vlak dál NEJEDE! ;) :D :D

Jo a na závěr – neplýtvej časem na hledání článků, které tvé fantasmagorie potvrdí, byla by to VSKUTKU ZTRÁTA ČASU! Vím to, protože žádné takové neexistují. A vím to proto, že jsem chodil do školy, kde jsem na rozdíl od někoho jiného všechen čas neprochrápal. ;) :D :D

aliendrone

Jejda – narazil jsem na video, kde jedna z našich největších kapacit hovoří právě o tom, že Hubble BYL první a poslední teleskop na orbitě. (podívej se na čas 41:30, tam o tom mluví) >>> https://www.y­outube.com/wat­ch?v=X6oUuTrNvc0

I když… co je asi pro tebe Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. v porovnání s takovými „odbornými experty a machry“, jako je „iprima“ či „novinky“… To bude asi nějaký trouba z ČVUT FELu, že? ;) :D :D