Posspi

Jaký je nejlepší argument proti kouření? Zastáváte tuto nebezpečnou aktivitu? Proč?

Krásný letní den všem. Na začátek říkám, že jsem nekuřák a cigaretu ani vaping jsem nikdy nezkusil.. A nelituji toho. Poslední 2 týdny mi bude 16.

Jde o to, že bych rád věděl, jaký je ten nejlepší argument/stěr/na­rážka na lidi, kteří si dobrovolně ničí nejenom peněženku, ale především zdraví. Zkrátka co by nějakého protivného kuřáka dokázalo zklidnit natolik, aby se alespoň jednou nad svým činem zamyslel.

Já jsem člověk, který zástává myšlenku toho, ať si každý dělá, co chce, byť mu z toho žloutnou zuby, ucpávají se mu cévy a zkracuje život, nicméně jsem se setkal se spoustou protivních a agresivních lidí, kterým jsem tato rizika nijak nedokázal vysvětlit a oni nepochopili, že to myslím vážně. Vždycky, když jdu po ulici nebo někde sedím a vedle mě si někdo zapálí.. Neustále mi hlavou probíhají myšlenky, co to toho člověka napadlo s tím vůbec začít, proč to dělá nebo jestli si opravdu vůbec neuvědomuje, že za těch cca 400,– korun měsíčně (kdyby si každý týden kupoval krabičku cigaret po 80 – 90 Kč) by mohl mít tolik krásných věcí..

Jaký máte názor na kouření Vy? Jste kuřáci, popřípadě proč to děláte? A jaký je ten vůbec nejlepší argument, takový, který by daného člověka opravdu posadil na prdel?

Díky. Krásný den všem.

Nejlepší odpověď
Schluker

400,– mesicne? To bych si piskal 😁 ja to mam spis za 3000,– mesicne…

Pokud skutecne mate za to, ze je kazdeho vec co dela, tak takovy argument nehledejte. Nepotrebujete ho.

Pokud ho skutecne chcete znat, tak vam to asi az zak jedno neni. Nicmene takovy argument neexistuje. Drtiva vetsina kuraku vi, ze koureni skodi zdravi. Kolik cigarety stoji vedi take vsichni.

Je to kazdeho vec. Koureni ve verejnem prostoru uz je vyrazne omezovano, takze tam cesta taky moc nevede.

Z potreby nekoho setrit nejspis vyrostete. Nestoji to za namahu.

Další odpovědi
Kepler

Zapřisáhlého kuřáka neodradí snad nic. Je to tak silná závislost, podobně jako alkoholismus, že hrozba ohrožování zdraví, ani finanční ztráty kuřáka neodradí. Znám jen několik případů (vč. mého děda a tety), kdy přestali kouřit v pokročilém věku poté, co získali dost závažné zdravotní problémy. Zbavit se kuřácké závislosti vyžaduje jen silnou vůli. Já osobně mám tak silnou vůli, že dokážu seknout s kouřením i 5× do roka!

Slecna 007

Kouřila jsem většinu svého dospělého života. Je to vášeň, je to droga, po zapálení a vdechnutí se uvolňují endorfiny. Uklidňuje, nabuzuje. Kouření mám ráda, i když si ho už nemohu dopřávat. Přestala jsem, protože synové to chtěli. Kdyby to po mně chtěl soused v zahradní restauraci, tak by mi to přišlo protivné a agresivní naopak od toho nekuřáka.
Rozhodně to nevyšlo na 400,– měsíčně, ale do toho je každému také houby. Někdo si koup cigára, jiný boty, dovolenou nebo seskok padákem. Upřímně tihle přesvědovači a informátoři o tom, jak je to nezdravé, jsou dotěrní a obtěžující.

iceT

V prvé řadě by mě zajímalo, jestli opravdu chodíš chodíš za kuřákama, a vymlouváš jim jejich počínání.
Kdyby ti bylo 80, to bych pochopila, dříve narozené ročníky rády poučovaly-neseďte děcka na tom studeném schodě, nachladíte si ledviny, vemte si delší trika, ať nejsou holá záda a podobná moudra. Možná ještě poučují, nevím, mě už není 15, aby mě někdo poučoval. A z fleku bych tě hnala, kdybys mi chtěl kecat do toho co dělám, a za co utrácím svoje peníze. Protože ty nemůžeš vědět, jestli si za pět/deset let taky nezapálíš, stejně jako můj brácha, co se jako malej parchant v pubertě zhulil, opravdu zhulil z cigaret ještě se soudedovic puberťákem, a pak říkal, že nechápe, jak ty smrady může táta strkat do pusy, že je to hnus. V 18 šel na vojnu jako nekuřák a jako kuřák se vrátil. Proč začal kouřit nevím, na vojně prej začalo kouřit hodně chlapů, ale fakt to nemám ověřeno.
Takže radši koukej nechat lidi na pokoji, nebo se taky může stát, že narazíš na špatně naloženého kuřáka a ten ti naloží, protože lidi jsou protivní a agresivní, když se do nich někdo montuje.

Frontinus

Univerzální argument, který by kuřáka přesvědčil, neexistuje. Dokonce ani zdravotní komplikace nepomůžou, zažil jsem například chlapíka, který měl v šedesáti mozek jako ementál (přinejmenším tři větší mrtvice plus pár dalších chuťovek) – a nic. Ikonickou fotkou (v učebnicích cévní chirurgie) je fotka chlapíka, který si ve věku jen něco kolem 30 pořídil Buergerovu arteritidu, v důsledku které přišel o horní i dolní končetiny – a na pahýlu pravé ruky má drát, ke kterému si nechává upínat cigaretu..

Začátek kouření je spíše sociologická otázka. Tlak party („všichni kouří“), tlak reklamy (viz odkaz, Marlboro man je jen čajíček), cigareta bývala nezbytnou proprietou filmových postav (trochu opačný extrém k dnešnímu nekuřáctví i tam, kde je to absurdní), potřeba dalšího legálního stimulans, když už káva nestačí (např. řada kouřících lékařů s tím začala v prvním ročníku nad anatomií a histologií),…

Jediné, co jde dělat, je omezovat možnost kouření. Zdá se, že zákaz kouření v hospodách se už pomalu projevuje – i když je to na hraně spolehlivosti dat.

Prakticky je tady ještě jeden problém – a zároveň vysvětlení, proč to stát nezakáže ihned. Důvodem není vymazaný Kubera a jemu podobní, pro které je svoboda smrdět ostatním kvintesencí demokracie, důvodem je to, že v tabákovém průmyslu se točí velké peníze – a z nich má stát příjem (daně, pracovní místa,…). Pokud by se kouření rázně omezilo, příjem by se snížil, ale náklady vzniklé kouřením (vyšší nemocnost, větší komorbidity, pravděpodobnější potřeba ošetřovatelské péče, větší konzumace lékařské péče,…) na toto reagují snižováním až v horizontu několika let.

Edit: Ještě jedna drobnost by tě mohla zajímat. Výše jsem napsal, že kuřáci na jedné straně přispívají do rozpočtu, na druhé straně něco stojí. Jak to tedy je? Kladou plíce na oltář státního rozpočtu, nebo naopak jsou svým zlozvykem přítěží a v průměru by bylo levnější kuřáky nemít? Celosvětově to vychází tak, že i toto je dělítkem mezi rozvojovými a rozvinutými zeměmi. V rozvojových zemích se státu/společnosti kuřáci vyplácejí, v rozvinutých zemích – tedy i v České republice – nikoliv.

Zdroj: http://tobacco­.stanford.edu/to­bacco_main/ima­ges.php?token2=fm_st00­1.php&token1=fm_im­g0002.php&the­me_file=fm_mt001­.php&theme_na­me=

Pepa25

Nikdy jsem nekouřil a nikdy mi to nechybělo. Pokud bych měl nějak agitovat, tak bych mladým (po pravdě) řekl, že kouření je naprosto „out“. Myslím, že stačí dotaz „Ty JEŠTĚ kouříš?
P.S. Nejtrapnější argument kuřáků je, že kouřit je potřeba, protože "bez kouření by se státní rozpočet neobešel, nebylo by na ....... (dlouhá řada výdajů)“. To je takový nesmysl, až to až bolí ..

EKSOT123

Kuřáci vědí, že kouření škodí a dobrá varovná hesla bývají v ČR na krabičkách výrazným písmem. Rakouští kolegové, když si přitáhli české cigarety, tak to po mě chtěli přeložit a byli z toho trochu na rozpacích. Ale přestat asi není úplně lehké: kolega se o to střídavě snaží, ale říká, že by snad musel prvně dostat tu rakovinu, aby k tomu měl dostatečně silnou motivaci.
Ale u dívek, které se chtějí líbit se nabízí silný argument, který je pravdivý a do očí bijící. Kouření se výrazně projevuje na pleti a jejím stárnutí.

GM

Tuto nebezpečnou aktivitu zastávám. Proč? Kafe a cigáro – pohodička, uvolnění. Až ti bude víc než 16 a budeš mít svůj život se vším co k tou patří – práce, napětí, stresy, starosti, pak to třeba pochopíš. Zatím si hleď sám sebe. Jinak – ohánět se v 16 tím, že nekouříš – nemáš na podobné věci ještě trochu času?

klob1

To se povede asi těžko. jak říkal táta, a ten byl silný kuřák a nejen to. Musí ten člověk dostat rozum do mozku, a sám člověk chtít to nedělat. Tomu nempomůže ani žádné odvykací možnosti. Ale se vším táta dokázal přestat a prý jak mu bylo, když to viděl a pocítil. Bratr kouří a nevadí jim s jeho přítelkyní, že defakto i kouří jejich malé děti. A ty děti jsou nekuřáci a vlastně kuřáci proti své vůli.
No a já už nejsem kuřák. A kamarád říkal, tak ve druhé třídě jsem to zkusil a průšvich. Táta dal pořádně šlukovat a u něho to tak trochu pomohlo a u bratra ne. pak si kámoš zapálil jednu prý s klukama na intru, típl to a už nepotřeboval to. Prý pak na vojně vzal doutník, jenže legrace, ukousl špičku a dal to tím ukouslým do pusy. Takže to opět usoudil, že nepotřebuje. Poslední lék, jak mít rozum a něco nepotřebovat, co měli ostatní kolem a teď kolem nás mohou kouřit jak chtějí a opavdu to nepotřebuje mít nebo dělat.
Jenže problém je, se sousedy, nechci je omezovat, jenže, když to smrdí i nám po bytě a nemůžeme si vyvětrat, protože ten čoud jde do bytu. A dostává se i, když máme zavřeno. Šílené. protože sousedi jak předělávali byt, tak asi někde v panelu je pěkná prasklina. A myslíte, že třeba paninka by na sousedícím balkoně šla na druhou stranu, aby to bylo třeba slabší? Když tam na druhé straně nikdo není? Ne, nepůjde. A ještě kouká, proč by měla. Když se přistěhovala, tak tam chodila. pak najednou začala chodit k nám a ví to, že nám to vadí dost. Tak si myslím, že je to bezohlednost. Odpověď, když byl zákaz od hasičů celostátně, tak je, že je to soukromý byt. Takže všude platí třeba zákaz kvůli požárům a u sousedících kuřáků ne? Když ty hořící vajgly hazí do suché trávy?
Nebo někdo jde a naschvál si zapalí, když vidí nekuřáka. I na chodníku enbo u vstupu někam. Na zasávce je také zákaz a pod cedulkou, si klidně lidé zapálí.
Takže asi těžko něčím argumentovat, když nemají ohleduplnost k ostatním a tom, i když je člověk nechce omezovat.

dr.luha

Tady je něco z historie užívání tabáku…
https://www.fre­eglobe.cz/Arti­cles/1599-koureni-vas-muze-zachranit-pred-rakovinou-plic-.aspx

Katherine123

Platit nemale penize za neco,na cem se clovek stane zavisly, a jeste mu to nici zdravi… Jaka to ma pozitiva? Rada se poucim … 🙂

mzm

dr.luha freeglobe.cz je další ze „zaručených“ zdrojů, nezřídka zmiňovaný v seznamech když už ne dezinformačních, tak rozhodně podezřelých webů. Takže minimálně pozor na obsah.

Frontinus

dr.luha: Skutečně si myslíš, že cvok (Joe Vialls), který hlásal, že např. tsunami v roce 2004, masakr v Port Artur (masová vražda v roce 1996) nebo třeba exploze v letu PA103 (Lockerbie, 1988) jsou dílem „světového židovstva“ popř. CIA, je skutečně věrohodný zdroj?

mzm

Problém je, že na rozdíl od ostatních závislostí, kuřák uspokojováním své závislosti hojně ovlivňuje i okolí, které o to nestojí. Kdyby tomu tak nebylo asi by se nechali kuřáci v klidu umírat…

„..uvolňují endorfiny. Uklidňuje, nabuzuje..“ – bohužel se tak kuřáci jen dostávají do normálu.

„Takže radši koukej nechat lidi na pokoji, nebo se taky může stát, že narazíš na špatně naloženého kuřáka a ten ti naloží, protože lidi* jsou protivní a agresivní, když se do nich někdo montuje.“ – též hodně typická reakce závislého jedince.

  • závislí lidi… a to závislí na čemkoli, i na televizi.

iceT

No já teda nevím, jak by se ti líbilo, kdyby tě nějaké děcko chodilo poučovat o tom co máš nebo nemáš dělat, jak se máš nebo nemáš chovat.

Frontinus

Pokud se někdo chová jako hovado a zapálí si například v davu na ulici, je i vysmívající se předškolák plnohodnotný kritik.

Ametyst

Podle mě je větší hovado řidič náklaďáku nebo autobusu, když nechá běžet motor a jde si koupit svačinu. Kolik minut vydržíte vdechovat výfukové plyny např. v uzavřeném prostoru auta? Docela rychlá smrt, ne?

iceT

Třeba si v davu na ulici nezapálím.

mzm

Jako že „nekuřte, jednak to není zdravé a jednak to škodí i ostatním“ a na to odpovím, ať si hledí svého?
To mi přijde stejné, jako bych přišel s pistolí na ulici a střílel si do terče, s tím, že přece střílím do terče, tak co.
A pak je úplně jedno jestli tě na nevhodnost chování upozorňuje dítě nebo policajt.
Pokud to někdo nedokáže skousnout, tak asi na té závislosti něco je.