knihovna.czz

Jaký je maximální počet minut jedné vyučovací hodiny v kuse?

Dobrý den, syn má momentálně distanční výuku, která není správně sestrojená = 1 hodinu má v 7 ráno a další až v 10. nebo dále 1 vyučovací hodina trvá 2× 45min bez přestávky atd…
Existuje zde nějaký zákon, který říká, jak má být distanční výuka sestrojena?
Je někde dáno zákonem kolik minut může maximálně trvat jedna vyučovací hodina, popřípadě kolik hodin denně může být maximálně, při distanční výuce…?

Asi bohužel nic jiného, než napsat stížnost řediteli školy nezbývá…

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak jsem to teď zkoušel googlit a našel jsem:
http://zakony­.centrum.cz/skol­sky-zakon/cast-1-paragraf-26
§ 26Vyučovací hodina
(1) Vyučovací hodina v základním, základním uměleckém, středním a vyšším odborném vzdělávání trvá 45 minut. Vyučovací hodina odborného výcviku a odborné praxe ve středním a vyšším odborném vzdělávání trvá 60 minut. Rámcový nebo akreditovaný vzdělávací program pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami může stanovit odlišnou délku vyučovací hodiny. V odůvodněných případech lze vyučovací hodiny dělit a spojovat.

http://www.msmt­.cz/file/43667_1_1/
(5) Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně desetiminutové. Během dopoledního vyučování, zpravidla po druhé vyučovací hodině, se zařazuje alespoň jedna přestávka v délce nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 50 minut.

Jako takhle, jestli ho už 7 ráno „nutí vnímat“, tak to bude dost kontraproduktivní. V kolik začínají při běžné výuce, taky tak? To snad ne? Mám za to, že školy začínají nejdřív v půl osmé, ale spíš až v 8 ráno, ne?
Pokud jde o tu přestávku mezi těmi dvěma 45minutovkami, tak to určitě zdůvodní tím „odůvodněným případem“, i když je to jasná kravina, tak se prostě budou točit na tom, že je teď ten Covid a blablabla.

Každopádně obojí je na podnět řediteli, aby se tím zabýval, moc ale nepředpokládám, že něco udělá, možná teda zařídí tu přestávku (aspoň 5min.).

Další odpovědi
Drap

Distanční výuka neni klasická výuka . Pokud vím, tak žádným zákonem ani nařízením nebyly stanovené přesné podmínky této výuky. Každá škola si měla nastavit tak, aby to bylo technicky možné.
Osobně nevidím problém v tom, že dítěti skončí hodina v 8 hodin a další začne v 10, pokud má být stejně celý den doma. Myslím, že ani ničím neni nařízeno že při distanční vyuce mohou být hodiny spojovány do větších bloků. Je potřeba brát v úvahu i to, že když tvoje dítě má volno, tak učitel učí jiné děti z jiné třídy.
Stěžovat si můžeš kamkoli, ale myslím, že toto je stěžování pro stěžování. Nic to nevyřeší.

Pepa25

Jde o dva různé problémy: delší hodiny nebo jejich spojování a problematický rozvrh. Delší hodiny jsou bohužel velmi časté, souvisí to s tím, že za stejný čas se v distanční výuce prostě nedá stihnout to co v prezenční. Pokud je to běžné a děti nemají možnost si ani zajít na záchod, tak je dobré upozornit příslušného učitele.
V případě rozvrhu jsou omezení na straně školy, které si rodiče nedokáží představit. Výuka v 7 ráno je ale extrém a dost pochybuju, že to někde skutečně je. Okna ale z principu budou, pokud děti nemají všechny předměty a něco jim odpadá. To je pak na rodičích, aby jim v pauzách vymysleli nějaký program.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.