Avatar uživatele
annas

Jaký je asi význam a původ slov „člověčenství“ a „z života čistého“ v uvedené vánoční písni?

Narodil se Kristus Pán, veselme se,

Člověčenství naše, veselme se,
ráčil vzíti na se, radujme se.

Jak slovům rozumíte?
Z života čistého, z rodu královského,
nám, nám narodil se.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, mojitek, vagra, kapka, iceT před 4868 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kapka

Z „života čistého“ chápu tak, že se Ježíš narodil panně. A celkově bezúhonné ženě Marii.

Člověčenství naše ráčil vzíti na se, chápu to tak, že na sebe bere naše hříchy, všechno lidské chybování, prostě člověčenství.

Píšu jen, jak tu píseň chápu, laicky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Terryle

Kapka to řekla krásně. Pokud tomu chcete věřit, tak se Bůh, čisté a neomezené dobro, rozhodl sám sebe omezit lidským životem a lidským tělem, které ze své podstaty svádí k nedobrému životu (hříchy jsou tak příjemný, víme :o) a přináší tolik problémů.
A z života čistého… nejen, že Marie měla být panna, ale především to byla žena prý dobrá, hodná, pokorná a soucitná… prostě čistá. Chápu to spíš jako čistotu duševní, než tělesnou…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Něco jsem našla.

Zdroj: http://psycho­logie21.webno­de.cz/psycholo­gie-cisteho-zivota/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Terryle, i Vám děkuji. Drží mě vánoční nostalgie, přemýšlím nad různými slovy a jejich významem.

Slova jsme chápala podobně. Mám opravdu radost, že jste reagovaly.

před 4868 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Kapko, děkuji. Pochopila jsem stejně – vzpominám si, že život je rusky břicho. Takže Ježíš se narodil ženě, která měla být ale pannou. Člověčenství podobně – nějakou podřízenost, nesvobodu … vykoupí nás.

před 4868 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Není zač. 🙂
http://www.you­tube.com/watch?v=zcCo6nG­HGM4

před 4868 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek