dust8

Jaký freeware program nejrychleji vyhodnocuje a případně i opravuje vadné sektory pevného disku?

Nedávno začal zlobit disk až tak, že jsem se nedokázal dostat do Windows. Pořád to zkušelo opravit chyby a vyhledat problém různými diagnostickými metodami, ale buď se to seklo nebo se to samo nahlásilo, že chyba nelze opravit. Přeinstaloval jsem systém z 2TB (problémového disku) na záložní SSD disk s 128GB. Nyní vše valí jak má.
Rád bych však zjistil jestli má 2TB disk nějaké vadné sektory či ne.

Nejlepší odpověď
aliendrone

  1. Co říká S.M.A.R.T? Tím bych začal.
  2. Nesnaž se opravovat „bad sectors“, je to parádní hovadina! Jednak to neúnosně dlouho trvá a spolehlivost opravy je pofidérní, riziko opakujících se chyb VELMI vysoké! Sektory označené jednou jako „vadné“ nechej NAVŽDY označené jako vadné, aby je systém nadále nepoužíval a bude klid. Potenciální zisk něco málo MB diskového prostoru na 2TB disku je v porovnání s rizikem ztráty dat NEÚNOSNĚ MIZIVÝ.
  3. Formátování a kontrola 2TB plotnového disku trvá z principu kuevsky dlouho – je prostě MOC velký a POMALÝ!

Ale dobrá zpráva je, že díky tomu jsi přešel na logické využití disků, kdy systém je na VELMI RYCHLÉM SSD, tak to má být. Data (jako filmy apod.) můžou smrdět na plotňáku. To ti najednou systém jede fofrem na SSDčku, co? ;) :D

Další odpovědi
Dochy

Snad každý výrobce HDD má nějakou svou utilitku (zpravidla plnohodnotně fungují jen s disky dané značky) Obvykle zvládne několik úrovní kontroly či oprav a jako výsledek zpravidla umí udělat protokol pro případnou reklamaci. Téměř jistě alespoň zjistí a řekne zda jde pravděpodobně jen o náhodnou SW chybu (třeba kvůli výpadku el.e.) nebo zda se disk chystá do věčných lovišť.

elkon

Ten nástroj máš v každých Windows. Otevři Tento počítač, pravým tlačítkem klikni na požadovaný disk. Vlastnosti, Nástroje, Kontrola chyb.

dust8

Zkušel jsem už jeden program, ale trvá to strašně dlouho. Nejraději bych něco rychlejšího co bych třeba ráno zapnul a večer měl výsledek. Přes noc nechci nechat PC běžet, protože vydává hluk.