bolak

Jaký byste navrhovali oslovování pro cikány, aby je to neuráželo?

Nejlepší odpověď
tom004

Proč vymýšlet něco nového. Mám mezi nimi pár spolužáků a kamarádů. Nazvat je jinak, by považovali za urážku a na pivo by se mnou už nikdy nešli. Jejich slova: „Já jsem cikán, pracuji a živím rodinu. Rómové jsou ti líní bez vzdělání. Už aby na ně došlo a stát jim zatrhl prebendy. Nakonec i já je živím ze svých daní“. Co dodat?

Další odpovědi
mosoj

Na vojně jsme jednoho měli, říkali jsme mu černá hadice a vůbec mu to navadilo !!! On také nevadil těm ostatním !!

anonym

Pracovala jsem na Městském úřadě v Novém Jičíně a tam mi jedna menšinová obyvatelka vysvětlovala, že pojmenování Róm je vynález aktivistů. Většina tohoto národa slyší na pojmenování Cikán (a těmi i zůstanou).
Mám tendenci je příliš neoslovovat. Nemám s nimi dobré zkušenosti a zvlášť v poslední době v okamžiku, kdy je mám potkat, drtím v ruce tím usilovněji peněženku a obcházím je obloukem. No a občas taky řvu, když vidím, že stojí u zboží, které v obchodě nedávají do košíku, ale „nějak podivně ho nechávají zmizet“. Stalo se mi to už dvakrát.
„Miluju“ cikánské vědmy. Taky jsem jedné provedla to, že když mi zkroutila ruku, že mi bude věštit budoucnost, tak jsem jí řekla: Fajn. Já vám potom vyložím karty. Ten otrávený výraz bych přála vidět každému.
Sice jsem neoslovila, ale stejně asi urazila.

manon

monsieur et madame, mister and lady…

aramah

To že je uráží slovo cikáni je jejich problém.
Jak je nazvat? Jsou to cikáni a vymýšlet pro ně jiné oslovení si ani nezaslouží :(

anonym

Pán velkomožný! 🙂

egroups

Odjakživa to byli cikáni.I v pís­níčkách se zpívá o cikánech.Po revoluci přišel nějaký pablb a nazval je rómy.To prý v jejich překladu znamená člověk.Sorry,ale za mého mládí jsem tento výraz nikdy neslyšel,takže ho ani nehodlám používat.

anonym

Ten jeden cikán, se kterým komunikuji je prostě cikán a je na to svým způsobem hrdý. Také se nemá za co stydět. A rozlišuje cikány, cigány a romy. Cigán a rom je hanlivé i mezi cikány.

anonym

znám pár cikánů (se dvěma i popiju pivko), když jim řeknu rom, tak mě chtěj zmlátit za nadávku.

sevos

Cigán je a cigán bude cigánem.

Braník

Hnědočech

david22

Pro mě jsou to „hnědí mužíci“.

bolak

david22: já jim v práci zase říkal nečeši, ale teď mi to přijde hrubé

ale je fakt že na „cikáne“ slyšeli a vůbec je to neuráželo, jeden z nich kolegovi dokonce vynadal „neřikej mi rom, já sem cigán a sem na to hrdej“ , ale vedení s tím mělo problém a lítaly pokuty když to někde zaslechli (ale samozřejmě jenom u bílejch, když řek cikán cikánovi „cikáne“ tak se nic nedělo a ještě se tomu vesele smáli…)