hippeace

Jak to, že prodejce produktů MLM firmy nemusí mít ŽL?

Nejde o firmy MLM, nikoliv mlm?

Dle zákona je trvalá či opakovaná činnost dělaná za účelem výdělku (s jakýmkoliv výdělkem – i záporným), činnost ke které je potřeba živnostenské oprávnění. Ještě k tomu teď přibylo EET a ani jedno přeprodejci mlm nemají. Avšak v zákoně jsem nenašla nic co by umožňovalo těmto „pracovníkům“ existovat bez EET a ŽL. Uvítala bych úryvek nebo číslo zákona – třeba už jsem ho četla, jen špatně pochopila.

ivzez:

  1. Je to všude inzerováno
  2. znám mnoho prodejců MLM (ne jedna paní povídala, ale i v rodině) a nikdo z nich nemá žl ani EET

Nejlepší odpověď
ivzez

Odkud máte informaci o tom, že prodejci MLM nemají živnostenské oprávnění
(správně by je mít měli) a navíc přebírají hotovost bez EET?
__

K doplnění otázky:

  1. → To je špatně, živnostenské oprávnění je potřeba.
  2. Upozorněte je na neoprávněnost jejich podnikání.

(Pokuty za neoprávněné podnikání nejsou právě malé.)
__

K chybné odpovědi @Nyjono:
Nezáleží na objemu jejich prodeje, ale na tom, že tu činnost
(nákup/prodej zboží) vykonávají za účelem dosažení zisku.

Další odpovědi
Edison

Tak to je spíše otázka na ty, co tímhle způsobem MLM provozují. Pokud i já vím, ŽL mít vždy museli. Nebo se zeptat Bureše. Ten už zajistí, aby na ně ouřady zaklekly.

nyjono

Záleží na objemu jejich prodeje.
Pokud pradají minimum nebo nic, pak ŽL mít nemusí.
Pokud mají příjem, nevím, kolk ze zákona je minimum, pak už ŽL mít musí
Pokud ho nemají, porušují zákon.
Co se týče EET, platby za zboží lze poslat na účet, nemusí se vždy platit v hotovosti. Pak se EET nemusí řešit.

nyjono

Známá pronajímá chalupu, za účelem zisku a říkala mi, že když nemá klienty, má tak nízký zisk, že nemusí mít ŽL ani odvádět daně.

hippeace

a když dojde k těm daním tak je odvádí jak?