Avatar uživatele
LůcaDůcaPůca

Jakto že naše fena včera hárala?

Já myslela že bude hárat až někdy na podzim. Je to v pořádku?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3350 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Fena nehárá jeden den ! Pokud začala hárat,tak prostě je její doba.Termín hárání souvisí s mnoha aspekty a může se měnit.Pokud tedy jde opravdu o hárání.Fena však může trpět i jinými potížemi,které se mohou projevovat zdánlivě jako hárání.Velmi nebezpečná je u fen např.pyometra (hnisavý zánět dělohy) a jiné hormonální poruchy nebo nemoci pohlavního ústrojí,které se různými výtoky z vulvy vyznačují. Zjisti,zda fena více nepije,zda nemá zvýšenou teplotu,nehrbí se nebo nemá třeba i menší potíže s chůzí (toporný pohyb zadních končetin). Návštěva veterináře by byla na místě,pro jistotu.:D
Doplňuji:
Mám z mnohaleté chovatelské praxe bohužel takové neblahé zkušenosti,kdy fena náhle uhynula na celkovou sepsi při pyometře.Najdi si odkaz o tomto onemocnění a uvaž sama,co a jak.U veterináře velmi snadno sonem lze zjistit,zda se nacházív děloze hnisavá náplň a pokud dojde k léčbě včas,postačí většinou antibiotika.V horších případech musí fena podstoupit chirurgický zákrok.V současné době,pokud se nechceš věnovat chovu štěňat a chceš chránit třeba i preventivně zdraví svojí feny,doporučuje se kastrace feny.Skončí problémy s háráním,vyhneš se nechtěné březosti,vyloučíš možnost případného zánětu dělohy po každém hárání,vyhneš se riziku nádorového onemocnění mléčné žlázy,dělohy atd.Fena tímto zákrokem nijak ani psychicky ani fyzicky neutrpí. :D

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lucijej

Fenky hárají obvykle 2x do roka, nejčastějí na jaře a na podzim. Něterá primitivnější, resp. málo šlechtěná plemena hárají 1x do roka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Asi měla svůj čas. To co si myslíš ty, neni pro její hárání nijak důležité.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Astheart

Informace o hárání fen tady v odpovědích jsou poněkud zkreslené. V podstatě platí toto:
Feny malých plemen hárají každé 4 měsíce (3x do roka),
feny středních plemen hárají každých 6 měsíců
a feny velkých plemen každých 8 měsíců.
Toto rozdělení neplatí absolutně. Např. některá fena středního plemene může hárat jako "malá" nebo "velká". Já mám střední plemeno a hárá mi jako velké, tedy co 8 měsíců.
Délka hárání je asi 3 týdny, i když první hárání bývá delší a jak fenka stárne, zkracuje se. Oplodněna může být však přibližně od 10. do 14. dne.
Stává se, že se hárání objeví i mimo očekávanou periodu, např. tehdy, když je přítomen pes (nový přírůstek do smečky). Po konzultaci s veterinářem vím, že mimořádné hárání nevadí, nevadí ani jeho občasná absence. Problém je, když krvácení trvá déle než obvykle, tady se může jednat o onemocnění, nejčastěji o zánět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
natys

je to určitě v pořádku fenky hárají 2x - 3x do roka ale fenky hárají týden až 14 dní!!!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zvířata