dnb

Jakou váhu dokáže odnést káně lesní?

Odpovědi
elkon

****Citace**: **„Vzhledem ke slabým pařátům a krátkým drápům je káně lesní předurčena k lovu drobných zvířat zhruba do velikosti veverky. Její hlavní potravu tvoří myši, dále ještěrky, hadi, mladí ptáci i hmyz. Káně lesní je přizpůsobivý dravec a loví takovou potravu, která je pro ni nejdostupnější. Za tuhých zim, když se octnou vodní ptáci v nouzi, loví káně i k smrti vysílené lysky. Přiživují se i na mrtvých zvířatech a jsou proto často neprávem podezírány, že napadají zajíce“. Takže velkou váhu ne.

Filip84

Káně je docela malý pták, menší, než kura, no rozhodně menší, než kura steroidowa typu Arnold, co koupíš na krámě, a k tomu je mnohem, mnohem lehčí, což je dáno dutými kostmi, co kury nemají. Káně má ta křídla, takže když to roztáhne tak to je „Ilyushin“, což kura nemá, ale když to sklopí, prostě když ti sedí ochočené káně na hnátě na sokolnické rukavici,

Nevím, měl jsem káně na ruce, v té sokolnické rukavici, a děl bych, že ta sokolnická rukavice vážila víc, než to káně. Odhaduju, že to káně mohlo vážit 1 lb, maximálně 1.5 lb. No tak kolik to může unést? 1/2 lb? Maximálně!

Podle přírodozpytných atlasů může mít káně až 1.4 kg, ale u nás tak těžká káňata nejsou, prý, téměř vůbec. No tak takové káně ekstra mocne ti odnese víc, přirozeně.

zjentek

Viděl jsem káně odnýst slepici. Těsně předtím, než ji strejda sundal malorážkou. Za komančů byly zjevně byly silnější (než jak to tady popisují dnes).

Filip84

Taky jsem držel na ruce mexického orla (Áquila crisaetos, aquila chrysaetos), což je největší, volně žijící a dravý, pták u nás. Ono už je to fakt nějaký tejden, ale pokud se dobře pamatuju, tak to byla ta mexický orel, no a byl to orel invalida, takže nelétal, no tak to se na té hmotnosti, přirozeně, projeví. No, ta mexický orel má minimálně ke 3 kg, minimálně, může mít i přes 2× tolik, a oproti káněti je to sakra tonáž! 😅 A taky „macek“, jako z takovýho ptáka, ještě když si protáhne křídla (mu musíš uhnout😅, třeba ho zvednout), jde už respekt! 😎

Káně ne, to je taký záprtek.