Ladič pian

Jakou účinnost má parní stroj?

Prý je to jen 10%. Ale já myslím že to je 100%.

Nejlepší odpověď
anonym

Na základě čeho se domníváš, že je to 100 %???
😁
Udávaná účinnost je max. cca 30 – 35 %, pokud do ´procesu´ ale započítáš i účinnost kotle, klesá o dalších 50 – 75 %.
Takže výsledek je skutečně okolo 10 %.

Další odpovědi
brillant

Viz http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Par­ní_stroj
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=par­n%C3%AD+stroj+%C3%BA%C4%­8Dinnost&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

peter044

100% rozhodně ne, už jenom když si vezmeš kolik tepla vzniká v kotli, to je spousta ztrát

www

Cca 10% je účinnost, viz seriózní výsledky odborníků.
Pokud se coby laik domníváš, že oni se mýlí, holt se vesele domnívej dál 😁

Dochy

Abychom celkovou účinnost mohli považovat za 100%, museli by být splněny tyto snadno ověřitelné podmínky:

  1. Ze stroje odchází studené spaliny. Horký kouř znamená, že nám odchází teplo, tedy energie.
  2. Ze stroje odtéká studená voda. Vlastně ani neodtéká, ale vrací se do zásobníku a poté zpět do kotle. Unikající proud horké páry znamená ztráty energie – jednak v kinetické energii rychle proudící páry, jednak v tepelné energii páry (jak tím základním prezentovaném její teplotou, tak skupenském teple přeměny voda/pára)
  3. Stroj je ze všech stran chladný. Jinak vyzařuje či jinak předává teplo svému okolí, tudíž ztrácí energii.