MarcoFabio

Jakou má teplotu náboj po výstřelu?

Odpovědi
Edison

Tak především jednotný náboj se skládá z několika částí: Nábojnice, střela, zápalka, výmetná slož.Výmetná slož má při výstřelu velmi vysokou teplotu. Nebudem po tom tedy pátrat. Zápalka, jako iniciační část má v zásadě ještě mnohem vyšší teplotu, ale je jí málo a zápalka je pevně vsazena do nábojnice. Termodynamika je tedy celkem složitá, tak ji taky nebudem uvažovat. Střela už je zajímavější, ale pořád poměrně složitá, vzhledem k pohybuu, který vykonává a změnám v kontaktu s hlavní a pak se vzduchem. Teplota bude záviset přdedevším na tepelné kapacitě (hmotnost a materiál). Nebudem po tom pátrat. Zůstává nám nábojnice. To už stojí za to se zamyslet. Hodnotu Ti neřeknu. Ale vím, že nábojnice vyhozená po výstřelu je schopna v malém rozsahu způsobit až popáleniny druhého stupně, podle délky kontaktu s pokožnou. Zapadnutí právě vyhozené nábojnice za oblečení za oblečení je extrémě nepříjemné, zapadnutí za brýli může mít až fatální následky pro oko. Vše taky záleží na typu náboje a ráži. Jde o komplec množství a doby hoření výmetné slože, jakož i o tepelnou kapacitu jednotlivých částí náboje.

Celkově je to na poměrně rozsáhlé vysokoškolské zkoumání a pojednání.

aliendrone

Různou (dle typu), vpředu nižší než v základně (vzadu). :)

MarcoFabio

A zhruba o jakém rozmezí teplot se bavíme? :)

aliendrone

MarcoFabio>>> Podívej, je jasné, že diabolka ze vzduchovky se pouhým třením o vývrt hlavně moc neohřeje, na druhou stranu spaliny střelivin mohou ohřát LOKÁLNĚ náboj i na stovky °C. :)

MarcoFabio

Díky za pomoc, odpověď na svoji otázku jsem již zjistil :) Jedná se o rozmezí teplot mezi 60°C-600°C. Záleží samozřejmě na typu střelné zbraně.

Edison

Vidíš, jak je to rozmezí veliké… Ale gratuluju za nález odpovědi na svou otázku. Máš malé bezvýznamné plus. 🙂