Avatar uživatele
Zlatý

Jako funkci měli dvořané na královském dvoře ?!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Byli to příslušníci panovnického dvora. Rudolfínský dvořan Adam mladší z Valdštejna ve svém deníku zachycuje život českých šlechticů , píše o společenských kratochvílích (turnaje, lov, hazardní hry, pompézní slavnosti) a v neposlední řadě i o obratných politických intrikách a rozhodnutích.

Co dělal Adam ml. z Valdštejna snad celý život? Jedl sám, nebo přijímal hosty nebo navštěvoval jiná panství, kde dostal najíst.

Ukázka z knihy Deník rudolfínského dvořana (str. 148): Prosinec 1607 - 2. Jedl jsem doma, 3. Jedl jsem u pana prezidenta (myšleno u Helmaharta Jorgera z Tolletu), 4. Jedl jsem u pana z Celtinku (myšleno u člena rodu Zelkingů ze Zelkingu), 5. Měl jsem hosty, 6. Jedl jsem u pana prezidenta, 7. Měl jsem hosty, 8. Jedl jsem doma.
--
,Renesanční dvořan si už zakládal na vzdělanosti, bystrosti a inteligenci. V českých zemích se v tomto směru nejvíce proslavil dvůr Rudolfa II., o jehož podivných zálibách v umění i „temných“ vědách kolují dodnes nesčetné zkazky. Praha se tehdy stala pravým srdcem Evropy a sjížděli se sem významní lidé z rozličných koutů. Vzpomeneme-li si třeba na slavného dánského astronoma Tycha de Brahe, ukazuje se nám další tvář nové šlechty.

Šlechtici měli domácí učitele cizích jazyků, čtení a psaní, náboženství i filozofie. Mladí velmožové se vydávali na studium většinou daleko od svého domova. Vyráželi na takzvané kavalírské cesty, na nichž měli získat zkušenosti a vědomosti v cizích zemích. V praxi to bylo samozřejmě několik let strávených pitkami, hony za děvčaty, souboji a podobnými zábavami. Nicméně i při tom se dalo ledacos naučit a poznat.

Dvorské zábavy byly velmi oblíbené už od středověku, ale v renesančních dobách získaly na intenzitě. Panovnický dvůr byl vždy vyhledávaným místem setkání šlechticů, ale také přístupem k moci a informacím. Ve středověku se hlavní dvorská zábava omezovala na divoké hostiny, pitky, turnaje a případně nějaké ty básně minnesängrů.
Od renesance se začal rýsovat zcela odlišný dvůr: dvůr plný poklon, složitých uctivých oslovení, intrik, společenských rozhovorů na úrovni, tance a vznešené zábavy. Na hostinách měl každý podle svého stavu přiděleno své místo v zasedacím pořádku a jeho nedodržení znamenalo velký prohřešek proti dobrým

http://www.historieweb.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Dvořit se a pochlebovat králi, taky urvat co se dá. Hernajs, teď mi vytanula asociace na PS.


Avatar uživatele
Pokročilý

"Dvořané" jsou dost všeobecné označení.

Dvořan byl kdokoliv kdo pobýval u dvora delší dobu a byly to nejrůznější lidé z nejrůznějšími funkcemi-od ministrů s velkou mocí po šašky a pouhé společníky monarchů jejichž jedinou ůlohou v podstatě bylo tvořit jim společnost protože i monarchové měli lidské potřeby a pak čím víc dvořanů tím větší lesk a ukázka moci daného trůnu.


Avatar uživatele
Registrovaný

Aby se dvořili králi?!?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3763
Zlatý Drap 2222
Zlatý led 1624
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1252
Zlatý quentos 1177
Zlatý mosoj 840
Zlatý gecco 818
Zlatý Kepler 799
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.