Rokio

Jaké znáte neúmyslné trestné činy kromě usmrcení z nedbalosti?

Drtivá většina trestných činů vyžaduje pro naplnění skutkové podstaty úmysl. Znáte ale nějaké příklady trestných činů (kromě usmrcení z nedbalosti), kde stačí pro jejich spáchání nedbalost?

Nejlepší odpověď
Drap

Neúmyslným trestným činem může byt a jistých okolnosti klasifikován téměř každý trestní čin. Nemůže je zde všechny vyjmenovávat. Neúmyslné zabití, neúmyslné ublížení na zdraví, neúmyslně způsobená škoda a mnoho dalších. Zda se jedná o neúmyslný trestný čin a nebo o úmyslný musí vždy rozhodnout a dokázat soud.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Drape nemohu souhlasit. Rokio má ve své otázce pravdu, když píše, že drtivá většina trestných činů vyžaduje pro naplnění skutkové podstaty úmyslné zavinění. V tom tkví hlavní rozdíl mezi přestupky a trestnými činy – přestupek můžete spáchat i z nedbalosti pokud zákon výslovně nestanoví, že je k jeho spáchání třeba úmýsl. U trestných činů je tomu přesně naopak trestný čin můžete spáchat pouze úmyslně pokud u konkrétního trestného činu nestanoví, že k jeho spáchání bude postačující jen nedbalost. A to nechci rozebírat rozdíl trestný čin a přečin........ Otázku chápu jako skutky spáchané dle tr. zák.