Kryšpín

Jaké výhody jsou když ministr v ČR, má jinou odbornost, než je ministerstvo?

Možná takové změny by bylo vhodné použít i jinde např. šéf autoservisu – zedník, šéf elektroservisu – kominík, stavitel na stavbě – kuchař a pod.

Odpovědi
paul1

Výhoda? Může mít nestranný pohled, nebude trpět tzv. provozní slepotou.

_Bůh_

Žádné. Už dávno měly být stanoveny kvalifikační požadavky pro poslance a ministry – tak jako u všech jiných prací.

Např.:
Ministr – expert v dané oblasti
Poslanec – minimálně docentura v oblasti ekonomie či práva

Hned by ta diskuse ve Sněmovně vypadala jinak.

Edit: Ještě dodám, že takhle to je v bankách. Na vedoucích pozicích je to samý profesor a docent ekonomie, protože mají zákonnou povinnost prokázat svoji expertízu. Je poměrně šílené, že obyčejné banky jsou řízeny schopnějšími lidmi, než stát. I když v bance si vydělají víc.

elkon

Výhody žádné, ale není to úplně to hlavní, ministr je politická funkce, důležitější je odbornost jeho náměstků. Ministr je sice odpovědná osoba, ale rozhodující je týmová práce. On sám prezentuje výstupy z ministerstva jako celku.

Ametyst

Výhodou bývá ekonomické a právnické vzdělání, a manažerské schopnosti. Jenomže se nedávno ukázalo, že ministr zdravotnictví, právník, klidně vydával protiprávní covidová nařízení, s tím vědomím, že mu je Nejvyšší správní soud zruší. NSS jich smetl se stolu 45. Ministr bohorovně vydával další nesmysly. To už byla vada charakteru, ne kvalifikace.

Pepa25

Ministr je šér, manažer, takže musí umět řídit. Také je to politik, takže musí mít politické dovednosti.
Příklady s dělnickými profesemi je blbost. Nicméně na manažerské úrovni je běžné, že třeba krizový manažer postavil na nohy papírny a pak si ho najaly aerolinky …