Kryšpín

Jaké výhody jsou když ministr je z jiného oboru?

Je to z důvodů zamezení korupce neb je tam pouze na podepisování lejster a representaci a vše řídí poradci.

Odpovědi
Filip84

Takové, že tomu nerozumí, nemůže do toho kecat, a proto toho méně zmrví! 🤷‍♀️😎

elkon

Kdyby to mělo být správně a ne politicky, tak by to měl být odborník v oboru. Ale jak vidíme např. u min. obrany, nebo financí, moc si s tím nikdo hlavu neláme. A podle toho to pak vypadá.

Pepa25

Nevím o tom, že by někdo prosazoval, že ministr má být z jiného oboru. Pokud vím, tak jsou obecně dvě teorie:

  1. ministr by měl být fachman, který věcně problematice rozumí („lékař ministr zdravotnictví“) – výhoda je zřejmá (rozumí věcně problematice), nevýhoda je jeho zázemí a zkušenosti (doktor z nemovnice nebude jako minsitra zdravotnictví mít moc pochopení pro lékárníky apod.)
  2. ministr by měl být především manažer – je relativně jedno, jestli právník nebo ekonom, technik nebo všechno – nevýhoda je, že je „schopen schválit inzulín na žloutenku“, ale výhoda je, že může požadovat manažerskou štábní kulturu, tlak na náklady a efektivitu.

Vyberte si, co je lepší …