paul1

Jaké účinky mají semena šalvěje lékařské?

Dočetl jsem se, že semena šalvěje hispánské jsou takzvané chia semínka, které patří mezi superpotraviny.
Pěstujeme na zahradě šalvěj lékařskou a zajímalo by mne, či její semínka mají podobnou hodnotu jako chia semínka. Díky za odpověď, Pavel

Nejlepší odpověď
Drap

Mají obdobné účinky jako celá rostlina šalvěje. Jako chia semínka bych jistě nepoužíval. Stejně jako celá šalvěj obsahují semínka šalvěje thujon, který působí neurotoxicky, ve větších dávce je i jedovatý. Ani šalvěj, jako čaje, tinktury a podobně se nedoporučují používat trvale. Kůra by neměla přesahovat tři týdny při pravidelné užívání.

Další odpovědi
annas

U šalvěje lékařské se užívají lístky a nať.

https://bylin­ky.zdrave.cz/le­cebne-ucinky-salveje/

Další zdroj

Sběr a sušení šalvěje lékařské

„Pro další využití sbíráme pouze nať a listy. Nejvhodnější dobou ke sběru je květen až červen, období před rozkvětem byliny. Stonky ke sběru volíme ty nezdřevnatělé. Listy zdrhujeme z větévek pouze za suchého počasí, v poledních hodinách. Nasbírané listy a natě se nesmí zapařit, při sušení by pak zhnědly a plesnivěly by.“ atd.

https://clanky­.vareni.cz/sal­vej-lekarska-1dil/

I v dalších zdrojích se o využití semínek nic neuvádí. Jen jak píšete, užívají se ze šalvěje hispánské.

led

Nebudem sa vyjadrovať o priamych účinkoch semien šalvie lekárskej ale skôr o viere a neviere v zdravotné účinky prírody.

Superpotraviny – tento samotný názov je obyčajný reklamný trik snažiaci sa o dosiahnutie „lacného“ zisku na úkor naivných (bez ohľadu na ich školské vzdelanie).
Ale…
Zatracovať liečivé účinky prírody, ako tu v mnohých príspevkoch vidím, len preto, že nie sú lekármi odsúhlasené, je krátkozraké. Kto tak činí, mal by skúsiť prežiť v prírode bez civilizačných vymožeností a liekov, len tak žiť z toho, čo príroda dá. Koľko dní by prežil bez znalostí liečivých a povzbudzujúcich účinkoch rastlín, kôry stromu a podobne, pokiaľ by nemal priamy prístup k produktom civilizácie?
Len pozrite, vy popierajúci liečivé účinky prírodných zdrojov (aj byliniek), koľko ľudí prežilo, zdravie sa im navrátilo aj vďaka znalostiam liečivých účinkov samotnej prírody. Veď aj mnohé dnešné lieky sú v skutočnosti upravené výťažky liečivých rastlín.

Pravdu má skeptik Frontinus „Cokoliv dalšího je velký otazník s pravděpodobně negativní odpovědí.“ len to doplním mojim malým dodatkom „pokiaľ výzkum nedokáže opak tohto tvrdenia a nepotvrdí liečivé účinky“
Len krátko: „netvrďte o farbe že je taká, alebo onaká, ak na ňu nevidíte. Platí to aj o prírodnej liečbe. Niekedy aj mikroskopická dávka jedu, môže byť liekom. Ak neveríte, opýtajte sa zberačov kobrieho jedu.“

pokračovanie v diskusii --

Frontinus

Tzv. superpotraviny jsou jen marketingový tah a hit mezi těmi, kteří vlastně ani přírodě ani zdraví nerozumí. Ve skutečnosti nic takového neexistuje. Tedy ne že by neexistovaly zejména výrobky, které nesou takové označení, ale jejich jedinou přidanou hodnotou je vyšší zisk pro výrobce a prodejce.

Zásadní účinek chia semen je ten, že chutnají – pokud ti chutnají. Cokoliv dalšího je velký otazník s pravděpodobně negativní odpovědí.

led

skeptik:

Skepticismus (z řeckého slova skeptomai –„pochybuji“) je blízký agnosticismu a nihilismu. Skepticismus navazuje na učení sofistů. První skeptikové ukazovali na relativnost lidského poznání, na jeho formální nedokazatelnost a závislost na různých podmínkách. Běžně se užívá označení skeptik pro osoby, které:

mají nedůvěřivý postoj nebo smýšlení o všech nebo specifikovaných věcech,
tvrdí, že pravdivé poznání je nemožné,
všechno soustavně kriticky posuzují.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Skepticismus

Frontinus

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bdec­k%C3%BD_skepti­cismus

led

Frontinus, z vášho odkazu:
„Skepticismus odmítá apriorní přijímání teorií a jeho základní myšlenkou je, že pokud se neprokáže opak, nelze u jakýchkoliv tvrzení nebo teorií předpokládat pravdivost. Dále racionální skepticismus požaduje, aby byla každá teorie skutečně vědecká, tj. aby měla některé důležité atributy (např. falzifikovatelnost, vnitřní konzistence, shoda s pozorováním). Na veřejnosti je racionální skepticismus prezentován zejména při zkoumání pseudovědeckých a nevědeckých teorií.“
Presne o tom píšem, neberiem vám právo neveriť bez dôkazov, preto som vás nazvala skeptikom, práve naopak, ale môj nesúhlas s vašim až inkvizítorským popieraním prírodnej liečby vychádza aj z vlastných skúseností života v prírode. Lekári mi dávali život do tridsiatky. Vďaka prírode dnes mám viac než 2,5 násobok.

Frontinus

Lékaři nikdy nedávají „život do třicítky“, v prognózách se vždy operuje s pravděpodobností. Takže ve skutečnosti ti jen říkali, že s největší pravděpodobností zemřeš do třiceti let, jen si to špatně pamatuješ. Zbytek tvé chybné úvahy je tak obvyklý, že má i svůj název: klam přeživšího.

Mimochodem, tvé rádobyvtipné srovnávání s inkvizicí si strč do prdele. Ne, to není samoúčelná vulgarita, jen reaguji na úrovni prasáctví, která se svojí nechutností alespoň trochu blíží tvým pindům o inkvizici.

led

Vážený Frontinus, lekárov si vážim, ale nechcite ma presvedčiť, že lekár nemôže podávať zdravotnú informáciu aj iným spôsobom, než ste vy zvyknutý.
Ale zjavne ste si všímali slová, ale nie ich význam.

Vaše urážlivé vyjadrovanie na úrovni pubertálneho veku si nechajte pre svojich priateľov, pokiaľ vám to dovolia. Ja sa vyjadrujem k vašim príspevkom, dosť často chybným, v rámci slušnosti, skuste to aj vy, pokiaľ to vaša inteligencia, o ktorej nepochybujem, dovoľuje. Nie som vaša spolusediaca v staničnej pivárni.

Frontinus

Ty jsi začala s vulgaritami – a to, že to ve své sprostotě jako vulgaritu nevnímáš, je jen další mínus pro tebe. Takže si užívej vlastní polívčičky a laskavě si strč do prdele nejen prasárny, které vypouštíš do světa, ale i své pokrytecké a trapné fňukání o slušnosti. Když se sama slušně chovat neumíš, nevyžaduj to po jiných.