Avatar uživatele
Alesh

Jaké topidlo pro přitápění v místnosti?

Sháním topidlo na elektřinu, kterým lze vytápět místnost, když již vyhasne kotel na tuhá paliva, resp. v případech, kdy se nevyplatí kotel roztápět a potřebuji vytopit jen tu jednu místnost na rozumnou teplotu, čili samozřejmě s regulací, aby bylo přenosné, ne příliš těžké, ne zbytečně drahé, tichý chod, čili bez ventilátoru a aby to moc nevysoušelo vzduch, jde mi o spaní v té vytápěné místnosti. Taky bych ocenil delší přívodní kabel. Nějaký tip? Já jsem vygooglit tohle: https://www.al­za.cz/tristar-ka-5911-d5096217.htm , zatím je to favorit, ale třeba někdo poradí něco lepšího.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 1849 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Je to asi stejný princip jako běžný teplovzdušný fukar s topnou spirálou na 1 – 2 kW (volitelně) a ventilátorem. Až na to, že ten teplovzdušný ventilátor je v podobné ceně a dá se využít taky jako ofukovací větrák. Jinak vřele doporučuji, běžnou místnost díky konvekci vytopí během chvilky. Nebo se dá taky směrovat jen tam, kde to nejvíc potřebuješ. Nemá smysl vytápět strop.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Hele, to záleží na MNOHA faktorech – počínaje velikostí vytápěné místnosti – s tímhle bys velkou místnost moc nevyhřál a pokud by byla špatně tepelně izolovaná s mizernými okny, byl bys rád, kdyby se ti „nedělala pára u huby“. ;)

Osobně bych dal přednost halogenu (ze všech topidel NEJVÍC příjemně sálá), navíc i svítí (to mám rád). Vlhkost vzduchu? Kde je problém, vyřeší podšálek s trochou vody, neznáš? ;) :)

https://www.e­mahome.cz/pri­motopy/haloge­nove-topidlo-silvercrest-1200-w/?gclid=EAIa­IQobChMI_pGh9vjD­4QIVzed3Ch2qcgwC­EAYYBCABEgK--_D_BwE Tohle je jen 1200W, takže nepočítej s tím, že by to vyhřálo tělocvičnu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Podobná otázku tu myslím byla nedávno (tak max. rok zpátky 😉
Osobně bych volil olejový radiátor. Nepálí prach jako ty běžné přímotopy, je ale o něco těžší, s termostatem a přepínači výkonu v cenách tak 700–1200, výkony běžně 1200–2100W.

Co se sušení vzduchu týče – to máš u všech stejné. Větrání a zvlhčování si musíš zařídit jinak. Jen klasická kamna zajišťovala (spolu s nedokonale těsnícími okny) i větrání. Tím že vzduch ohřeješ klesne jeho relativní vlhkost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Alesh

@aliendrone: bavím se samozřejmě o klasické místnosti o běžných rozměrech tedy něco ve stylu 4 × 5 m (max), v domě, kde se normálně topí, ale občas se hodí přitopit, třeba přes noc. Svítivou variantu bych asi nechtěl, mně by to nejspíš rušilo. Taky mi to přijde víc nebezpečné, co se požáru týče.
Doteď jsem měl takové staré topidlo (2000 W) a topilo to úplně bez problémů. Tak bych chtěl asi něco podobného.

před 1848 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

No, má to pojistku proti převrácení, ale co už. Důležité je to, jak to chceš TY! Pro mne za mne si vymontuj topné těleso ze staré trouby (el. sporáku), přidělej dráty (zapoj do zásuvky), někam zavěs a už se topí! ;) Cena – 0Kč, resp. „co dům dá“, bezpečnost… no asi nemá smysl tohle slovo používat v takovém případě.

Jestli jsi kutil, klidně si to vyrobíš sám i v bezpečném provedení a s termostatem. ;) :)

před 1848 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Přehlédl je, že to chceš bez ventilátoru, tak si teda kup ten nesmysl. Existují i tiché fukary, ale budou dražší.

před 1849 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

mám zkušenost takovou, že ty fukary vždycky brutálně vysoušely vzduch, navíc to hučí , čili pro spaní úplně na ho…

před 1849 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No, elektrické a vlastně každé jiné topení (i radiátorové) VŽDYCKY vysouší vzduch. To bys musel mít větrání, topení a rekuperaci vnějšího vzduchu. A to je dost drahé. Je zbytečné a nezdravé mít teplo i v době spánku. Pokud nechceš mít suchý vzduch, stačí mít dost pokojových rostlin nebo rozvěsit vlhká prostěradla.

před 1848 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek