Dochy

Jaké máte zkušenosti s peletovými kotli či tepelnými čerpadly?

Zajímaly by mě reálné zkušenosti. Váhám s volbou… Jde o rodinný dům z osmdesátých let, nezateplený (vnější omítka z něčeho, co mělo mít nějaké lepší izol. vlastnosti), dosud ústřední vytápění s kombinací plyn a uhlí. Obyvatelé s omezeními – nejsou ani technicky ani fyzicky zdatní.

Domníval jsem se, že kotel na dřevěné pelety bude ve velké míře bezobslužný a na provoz levnější, ale dostal jsem informaci, že to nemusí být pravda.

Odpovědi
elkon

S peletkami zkušenost nemám, ale můj bývalý kolega z práce peletkami topil a říkal že to je drahé (to bylo už před deseti lety a dnes ? ). Tepelné čerpadlo má můj švagr a ten to chválí. Nesmím ale zapomenout podotknout, že má na střeše elektrovoltaiku. Tepelná čerpadla jsou totiž závislá na elektřině. A také záleží na typu čerpadla a výkonu.
PS: čerpadly.

aliendrone

Moc se mi nechce odpovídat, protože to je VELMI individuální (a zvláště po událostech posledního roku včetně očekávané budoucnosti).

  1. Na "bezobslužnost " zapomeň v případě užití pevných paliv. A to i kdybys měl kotel s automatickým zásobníkem na UHELNÉ pelty (natož dřevěné) On i ten automatický zásobník se musí RUČNĚ doplnit (dle velikosti a včetně výhozu popela). Bezobslužnost dostatečně splňuje jen plyn, elektrokotel či TČ.
  2. Ke kotli na pelety lze dokoupit jako příslušenství automatický podavač/zásobník (různé velikosti), ovšem nwm jak s popelem (možná i to je nějak automaticky ošetřeno).
  3. Nejen cena palivového dříví, ale i cena dřevěných pelet VÝRAZNĚ narostla.
  4. TČ musíš dobře spočítat, nejnovější typy prý už nejsou tak tristní, jako ty starší s COP kolem tří. Zato jsou o to dražší, tak si vyber. HLAVNĚ si nenaběhni při kalkulaci v porovnávání „výhodnosti“ proti PŘIMOTOPŮM/ELEK­TROKOTLŮM. Porovnávej proti uhlí!
  5. Co to pořešit JINAK?

Známý z mariášklubu (jeho rodiče se odstěhovali na vejminek kus za Prahu, maličká přízemní barabiznička z 1. republiky se sedlovou střechou, nezateplená z vepřovic). Kotel prastarý (H 411 pamatuje bolševika), kombinovaný bojler 200l (kotel+elektřina 3000W). První zimu staroušci (však víš, většinou jsou zimořiví a 25°C je jejich teplota, navíc je za Prahou dosti chladněji) protopili přes 45 metráků uhlí (když sis sáhl na topení, tak sis spálil ruku). Topení samotíž, otevřená expanzka na půdě. Takže jsem mu zajel to čeknout termokamerou a…

První léto renovoval okna (BYLO DOST potřeba, kovotěs šel do hajzlu, utěsněno silikonovým těsněním) a dal nové dveře (taktéž utěsněno). Doizoloval volné potrubí včetně expanzky (kotelna je samostatná místnost a holé trubky vedly všelijak). Za radiátory prsknul „termoreflektory“ (asi znáš, mezi zeď a radiátor se dá 0,5cm polystyrénová deska polepená alobalem, přilepí se na stěnu). A jako vrchol na půdičce zhotoven rošt/záklop 15cm. Jednak jako příprava na budoucí vestavbu (až se udělá střecha), hlavně jako zateplení (vyplněn směsí Liaporu a práškového polystyrenu). Náklady menší, než 20k (vlastně jen matroš, dělal to sám, nejdráže ho přišly OSB desky a trámky na rošt na ten záklop).

Následná zima (o5 vytopeno na 25°C) spotřeba jen 30 metráků uhlí (ještě mu zbylo pár metráků, ale byl líný to převážit). MOHL instalovat plyn, ale DNES si může pracky zlomit, jak se usilovně plácá po zádech, kterak s tím „vyjebal“. Počítá, že kdyby přešel na plyn (nepočítaje náklady), tak jen za tuto zimu ušetřil minimálně 40–50 000Kč díky uhlí oproti plynu. Což je výrazná částka s ohledem na velikost důchodů stařečků. Navíc topí od října (přitápí) do konce dubna – mají prostě starouškové rádi teploučko, no.

A JAK je to s tou bezobslužností? Existují sociální služby provozované obcemi či krajem, přijedou, přivezou nákup (třeba i uvařený oběd, pokud si ho sjednáš), poklidí, obslouží kotel… Jistě, NĚCO TO STOJÍ, ale ROZHODNĚ ani zdaleka NE TOLIK, jako plynový kotel a jeho provoz.

Hele, je to prostě komplexní problematika a musíš vzít v úvahu hromadu věcí, které tě běžně ani nenapadnou. Proto nerad říkám TOHLE nebo TAMTO, protože případ od případu je JINÝ a co je pro jednoho terno, může být pro jiného KATASTROFA.

cappuccino

Jeden znamy si poridil kotel na pelety a pak zjistil, ze vyhrevnost neni takova, jakou ocekaval. Pak musel resit, kde pelety uskladnit, protoze pri odberu vetsiho mnozstvi je samozrejme lepsi cena.
Ale to jsou vsechno zkusenosti, ktere si clovek udela az pote, co se pro neco rozhodne.

Jakub Tlapal

My jsme vloni vyzkoušeli pelety v klasické krbové vložce a úplně v pohodě tam s nimi šlo topit. Občas jsme to proložili dubovým polenem, protože máme ještě zásobu dřeva z minulých let, ale topení peletami se mi líbí víc. Ta výhřevnost je tam větší a hlavně není z pelet tolik popelu jako ze dříví.

aliendrone

Dochy>>> BTW – letos se chystá na ten bojler (od května do září když netopí kotlem jede na elektřinu, NT osmihodinová sazba, myslím, že D25d) Za pár šušní koupil 16 solárpanelů (nominálně 225kWp) z druhé ruky, jednofázovvý měnič MPPT 2 stringy – offgrid systém, když bude hezky, odpojí se bojler od sítě a přepne na solár). Návratnost 2 roky (jeho kalkulace, ale on to celkem umí a věřím mu to). Práci přirozeně odvede sám, ale tohle není zrovna nic extraatomového, co by normální hoch nedal. 🙂

Spekuluje i využití k indukčnímu dvojplotýnkáči (bojler se ohřeje za nějaké 2,5 hodiny, co s vyrobeným přebytkem?) a dokonce i o baterii. Ale tam už je to DOST vachrlaté, protože BMS počínaje, cena článků i na Aliexpressu není zrovna best (jakkoliv je to v porovnání s prodejními cenami u nás nebe a dudy) konče.

BTW – když jsem u těch baterií – HODNĚ se zajímám o alkalické akumulátory NiFe. Konstrukce, provoz atd. Nemáš nějaké tipy? Dnes je to snad samizdat nebo co, nikdo nic neví, v městské knihovně na mě koukali jako na zjevení s čím že je to otravuji. Ještě tak NiCd by se našlo, ale NiFe (které sice nejsou tak dobré, zato by byly laciné a s MNOHEM lepší životností – ideální pro stacionární řešení, tedy i k FVE. A dát za 25kWh LiFePOLku čtvrt miloše s tím, že je na 10–15 let oproti (předpokládám NÁSOBNĚ levnější NiFe s životností klidně i 40 let) JE ROZDÍL. A na netu toho moc nenalézám, jen obvyklé obecnosti, tož kdybys měl tip na literaturu, po které se mám pídit… 😉

Dochy

Dík za info. Však také tady od nikoho nečekám rozhodnutí, když slušnou informaci marně páčím i od „profesionálů“.
Ad „porovnávej s uhlím“ – jasně. Ale zas s rezervou. Na baráku je starej uhelnej kotel s předepsaným palivem „černé uhlí“. Jenže návod ke kotli nikdo nečetl, kupovali do toho hnědé protože je levnější a divili se, že nedokážou barák vytopit. (Jsem byl jedinej, kdo dokázal vodu vytáhnout na 80, ale znamenalo to běhat tam poměrně často – a 80 samozřejmě nebylo třeba, to jen pro ilustraci, nicméně občas použito jako „turbo“ když byl barák vymrzlej). S plynofikací obce se do baráku dostal plynovej kotel a popravdě poslední léta je, pokud vím, v provozu převážně ten (klasickej atmosférickej, jede na 2/3 výkonu a to ještě jen občas, podle termostatu). Tak reálně porovnávám s tím co je: mělo by být podstatně komfortnější než uhlí a podstatně levnější než plyn 😉

Aktuálně máme schválené kotlíkové dotace na pelety, ale projekt je mírně řečeno na začátku. Záměr lze snad změnit, přislíbené prachy bohužel už ne (na TČ by jich mohlo být výrazně víc). A dotace dost znesnadňují projekt. Topenářů je v okolí… 6 půlek, ale topenářů s razítkem na dotace… 3/4 roku obvolávam lidi podle seznamu z dotačního programu a hledám někoho, s kým by bylo možné to probrat (teď jsem snad našel, ale do mých představ tak trochu vrazil vidle – což je možná dobře ale snažím se si doplnit/ověřit info i z jiných zdrojů)

Akku – sorry. Znám jen ty komerčně známé (do auta, do notebooku, do mobilu, do hraček) Kdysi jsem používal několik „alkalických“ než přišla ta aférka s těma přeznačenejma primárníma článkama.

Dochy

elkon: Díky.
A už se stydím 😉

Pepa25

Osobní zkušenost nemám, takže jen do diskuse: „levný“ a „bezobslužný“ jsou dva požadavky do určité míry proti sobě. Kdysi jsem se víc zajímal o zplyňování dřeva, zajímavý web je třeba https://www.a­vytapeni.cz/ ,ale dívám se, že už není tak moc aktualizovaný. Pro základní orientaci v možnostech ale snad dobrý.

Dochy

Díky, mrknu. Je mi jasný, že levný a bezobslužný úplně dohromady nejde, ale když ty ceny začínaj někde nad sto tisíc, a to spíše hodně nad… tak jsem doufal, že taková cena by to „bezobslužný“ (nebo alespoň „skoro bezobslužný“) měla mít v základu 😉 A v zásadě by mě nevadilo něco málo ještě přihodit. Ale zatím to vypadá, že dotace mohou být max. na 130 tisíc a aby to bylo alespoň trochu k něčemu, tak aby investice byla 200 a víc pro jeden rodinný domek ☹ a pořád si nejsem jist, jestli by si to vystačilo s lidským zásahem tak max 1 do měsíce… A další věc: cena paliva pro vytopení domu peletky vs elektřina do čerpadla. Podle TZB se tváří, že by TČ mělo být provozně výrazně levnější. V každém případě teď bychom do toho vrazili ještě o dost víc ☹