VeRe1983

Jaké máte zkušenosti s lékem Sertivan, pokud jste jej užívali?

Mám dlouhodobě deprese a lékařka mi napsala právě tento lék. Jaké máte zkušenosti s počátkem užívání léku, vnímáním světa kolem sebe ovlivněným právě tímto lékem a jak na vás lék působí dál, pokud můžete srovnat stav před/po? Antidepresiv se obecně celkem obávám, ale není jiné cesty, tak silně zvažuji, že to začnu brát, ale rád bych znal zkušenosti druhých. Díky moc.

Odpovědi
ivzez

Zkušenosti druhých Vám k ničemu nebudou, protože
je každý v jiné situaci, zdravotní stav je u každého jiný
a na každého působí i stejný lék (trochu) jinak.

Pochybnosti řešte s lékařem, který lék předepsal.

VeRe1983

Jak víte, že mi k ničemu nebudou? To přeci zhodnotím sám, proto se ptám. Zase jednou naprosto off topic zbytečná a nehodnotná odpověď. Ach jo.

ivzez

Právě, že to sám nezhodnotíte.
Nedokážete přes internet zhodnotit zdravotní stav odpovídajícího, nedokážete jej diagnostikovat a nedokážete ani stanovit, jestli jeho lékař zvolil vhodnou medikaci.

Zamyslete se prosím nad mou odpovědí a nad svou situací ještě jednou ještě jednou.
Nikdo jiný než Váš lékař Vám v tomto pomoci nemůže.

VeRe1983

Mno moje lékařka k věci přistupuje tak ,,neptejte se, jestli má lék nějaké projevy, vedlejší účinky apod. může, ale nemusí". Ačkoliv zná mou anamnezu, ví co beru za léky, tak je to všechno o dojmologii, není mi schopna narovinu říct, jestli budou výkyvy nálad, zda se přechodně to nyní horší ještě více zhorší, aby se pak zlepšilo, když lék zabere. Proto mě zajímají zkušenosti, co uživatel, to názor a pomůže mi to si udělat dojem. Když se lékařka i přes veškerá fakta, která má v ruce zdráhá odpovědět když ne zcela jasně, tak alespoň orientačně. Abych věděl, co mohu +/- čekat.

ivzez

Pochybnosti o léčebném postupu a medikaci je potřeba řešit s lékařem. Pokud Vám postup nebo přístup Vaší lékařky nevyhovuje (a to, co popisujete by mi nevyhovovalo také), můžete si prostřednictvím své zdravotní pojišťovny vyžádat konzultaci (hradí pojišťovna) u jiného lékaře. S tímto mám dobré zkušenosti → moje pojišťovna mi vždy doporučila dobrého lékaře.

Ale pozor: ani lékař, který zná Vaši anamnézu není schopen Vám sdělit, jestli bude docházet k výkyvům nálad, jestli se u Vás projeví vedlejší účinky apod. Je to proto, že jsme každý jiný a že na každého z nás mohou léky účinkovat trochu jinak. V oblasti antidepresiv je někdy potřeba hledat (=zkoušet), než se dosáhne uspokojivého stavu → tj. stavu, kdy lék účinkuje a vedelejších účinků se projevuje nejméně nebo žádné. To Vám nikdo nedokáže sdělit předem, je potřeba to vyzkoušet. (Mně by u vaší lékařky vadilo, že mi to, co jsem právě napsala, jako pacientovi nevysvětlí.)

Každý z nás je jiný, každý žijeme v jiném prostředí a každý z nás má kolem sebe jiné lidi. To všechno se promítá i do zdravotního stavu → především v duševní oblasti. To, co jednomu pomáhá, může druhému uškodit nebo to u něj vůbec nemusí zabrat. Proto jsou konzultace s laiky nebezpečné.

Zdraví máte jenom jedno, neriskujte!

Ke zkušenostem neznámých lidí v oblasti zdraví:
Češi patří v tomto ohledu k „nejnaivnějším“, za námi jsou jenom Bulhaři. Všichni ostatní dávají přednost konzultacím s lékaři nebo alespoň lékárníky.