Avatar uživatele
Registrovaný

Jaké jsou účinky zinku?

Zajímalo by mě, jaké jsou účinky zinku na organismus člověka a kolik miligramů je doporučená denní dávka.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já baštím dýňová semínka,jsou chutná,je to lepší,než tabletky
Doplňuji:
Omlouvám se,zapoměla jsem dodat,že jsou plná zinku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zinek potřebuje každá buňka v těle, ale mnozí z nás nemají tohoto minerálu v potravě dostatek. Zinek tvoří součást enzymů – chemických látek, které v organismu ovlivňují všechno – od trávení po hojení ran. Je rozhodující složkou imunitního systému a pomáhá v boji proti infekcím.
Zinek je koncentrován ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u mužů v prostatě. Je hojný v potravinách s vysokým obsahem bílkovin, například v mase a rybách. Tělo zinek nevytváří ani neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat z vnějších zdrojů.

Nejčastější uplatnění zinku
Zinek pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.

Zinek - působení a účinky
Zinek je nezbytný pro nesčetné procesy v těle, od růstu buněk k pohlavnímu zrání a imunitě stejně jako pro čich a chuť. Každý, kdo užívá svůj denní multivitaminový a minerálový doplněk, by se měl přesvědčit, že obsahuje zinek.
Zinek a jeho hlavní příznivé účinky: Zinek, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, pomáhá chránit organismus před nachlazením, chřipkou, zánětem spojivek a jinými infekcemi. Zinkové pastilky také urychlují hojení aft v ústech a léčbu bolestí v krku. Jako potravinový doplněk může zinek podporovat přirozenou obranyschopnost organismu a systémovou léčbu mnohem závažnějších onemocnění, například revmatické artritidy, lupusu, chronického únavového syndromu a roztroušené sklerózy. Určitý význam má i v podobě léčby AIDS.
Další příznivé účinky: Zinek se příznivě uplatňuje při tvorbě nejrůznějších hormonů, včetně hormonu štítné žlázy a pohlavních hormonů. Zinek může pomáhat při léčení mužské i ženské neplodnosti a je důležitý pro udržování dobrého stavu prostaty. Dále může příznivě působit u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy, a protože upravuje hladinu inzulínu, prospívá pravděpodobně i diabetikům. Zinek se účastní nesčetných tkáňových pochodů, proto má ještě řadu dalších funkcí. Stimuluje hojení ran a kůže, proto je prospěšný při léčení akné, popálenin, ekzému, psoriázy a pomáhá udržovat zdravé vlasy a kůži na hlavě. Ukazuje se, že zinek také zpomaluje ztrátu zraku u pacientů s makulární degenerací - běžnou příčinou slepoty u starších lidí. Zinek může být také prospěšný ke zlepšení osteoporózy, hemeroidů a při léčení zánětlivých vředových onemocněních tlustého střeva.

Doporučené dávkování zinku
Běžná doporučená denní dávka zinku je 15 mg pro ženy i pro muže. Vyšší dávky se obvykle předepisují jen pro specifická onemocnění. Zinek a jeho nedostatek: V rozvinutých zemích je závažný nedostatek zinku vzácný, ale i jeho mírný nedostatek může vést k horšímu hojení ran, častějším recidivám nachlazení a snížení čichu a chuti, popřípadě k některým kožním problémům, jako je akné, ekzém a psoriáza. Může také způsobit poruchu tolerance cukru v krvi (tím i zvýšení rizika vzniku cukrovky) a snížení množství spermií.
Zinek a jeho nadbytek: Po dlouhodobém užívání většího množství zinku než 100 mg denně se objevily poruchy imunity a snížení hladiny prospěšného cholesterolu. Podle jedné studie existuje souvislost mezi nadbytkem zinku a Alzheimerovou chorobou, ale důkazy nejsou dosti průkazné. Zinek ve větších dávkách (nad 200 mg denně) může vyvolat nevolnosti zvracení a průjem.

Jak zinek užívat
Zinek a jeho dávkování: Obvyklá léčebná dávka je 15 mg jednou denně. Užívání zinku trvající déle než jeden měsíc může vest k omezenému vstřebávání mědi, takže by zinkové doplňky měly obsahovat na každých 30 mg zinku 2 mg mědi.
Užívání zinku: Zinek užívejte hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle, pokud to vyvolá žaludeční nevolnost, užívejte zinek při jídle s nízkým obsahem vlákniny. Pokud pro některé onemocnění užíváte železo, neberte je současně se zinkem. Berete-li antibiotika, užívejte zinek nejméně dvě hodiny po jejich podání.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

vagra

Pro -Panenka-Chtěl bych jenom dodat,že jste už mohla zkopírovat ten článek celý.A přidat zdroj ze kterého jste čerpala.Uvádět zdroj je v kodexu.Připadá mi to,jako chlubení se cizím peřím.Tady je/pro pořádek/ zbytek autorova textu:
Potraviny obsahující zinek

Hledáte-li potraviny bohaté na zinek, jsou to především bílkoviny. Zinek je v nadbytku obsažen v hovězím a vepřovém mase, v játrech, v drůbeži (více v tmavém mase), vejcích a darech moře (zvláště v ústřicích). Zinek také obsahují také sýry, fazole, ořechy a pšeničné klíčky, z těchto potravin se však zinek vstřebává hůře než z masa.
Zinek - fakta a rady

Přidáni zcela malého množství zinku k potravě značně snižuje počet průjmů, zápalů plic a malárie v rozvojových zemích. Posílením imunitního systému dokáže zinek snížit počet průjmových onemocnění až o 38 procent, množství respiračních infekcí až o 45 procent a počet případů malárie o více než 35 procent.

zdroj:
http://www.biozinek.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 504
Zlatý marci1 372
Zlatý iceT 364
Zlatý hanulka11 322
Zlatý briketka10 269
Zlatý ReHu 231
Zlatý Damiana 229
Zlatý annas 223
Zlatý quentos 201
Zlatý mosoj 185

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.