orestez

Jaké je české označení pro gril?

Gryl?

Nejlepší odpověď
annas

Gril je třeba zařízení s roštem. Takže jednoduše rošt, rožeň, mřížka apod.

Ještě jsem se podívala na původ slova do Rejzkova slovníku.

gril ‘rožeň’, grilovat, grilovaný. Z angl. grill z francouzského grille a to z latinského crātīculum, crātīcula, což je zdrobnělina ke crātis ‘pletivo, mřížoví’. "

Další odpovědi
Kepler

Český ekvivalent neexistuje. Původně z angličtiny „grill“. Grilování bych opisně definoval jako pokus o zkoksování, který nebyl dotažen do konce.

da ny

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/gril

  • podle uvedeného významu slova, něco jako opékání na roštu :D

zjentek

České neznám, ale tu u nas ve Slezsku na Prajzske mame OPEKAČE!

Česky se temu potem nejvic podobá opÉekač.

Dochy

„Gril“ je české slovo. Nepotřebuješ žádné jiné. Ale je převzaté a proto se na něj česká pravidla pravopisu vztahují jen omezeně.

marci1

Příspěvek: Česky=gril. Třeba příjmení Grill ale znamená cvrček, ( z německého apelativa (slova obecného významu). 🙂
Autorem výkladového slovníku českých příjmení je Prof. PhDr. Dobrava Moldanová, CSc.

orestez

Moldanová jo? Znám. No ale v češtině je po r tvrdé y. Učitel říkal, že jediné české slovo, ve kterém se po er nepíše tvrdé y, je rak.

marci1

K pravopisu cizích slov existuje ještě jedna moc hezká pomůcka. Dětem se v ní říká, že všechny tvrdé souhlásky jsou vlastně takovými rytíři, proto vždy chodí ve společnosti s tvrdým Y, aby se o něj mohli pořádně opřít. Takový rytíř nosí brnění a to přeci jen něco váží, proto je dobré mít za přítele někoho, kdo tu tíhu vydrží. A jen když jde rytíř s cizincem, měkkým I souhlasí, že se k němu připojí, aby ho neurazil, ale raději se moc neopírá. 🙂
https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20160129­03-proc-nekdy-piseme-po-tvrdych-souhlaskach-mekke-i