Lamalam

Je pro vás složité pochopit rozdíl mezi zájmeny „jaký“ a „který“?

Já tomu rozumím, ale pro řadu uživatelů je to stále problém. Inspirovala mě tato otázka – https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakemu-uradu-se-hradi-dan-z-nabyti-nemovitosti
Jak jste na tom vy?

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem několikrát vysvětlovala rozdíl mezi používáním zájmen jaký a který.

Při úpravě otázek doplníme tázací zájmeno na tvar „Jaký/který“. Netušíme, na co se tazatel ptá.

Je významový rozdíl mezi těmito tázacími zájmeny.

Jaký – ptáme se na obecnou (neznámou) vlastnost či jakost někoho či něčeho.

Který – ptáme se na něco konkrétního, tedy vybíráme ze souhrnu osob, věcí atd.

Takže tato zájmena mají rozdílný význam.
-
Na jakém úřadu? Pomůcka – na takovém velkém, malém, vzdáleném atd.

Na kterém úřadu? Pomůcka – zájmeno ten – na tom, který se stará o finance, tedy na finančním úřadu. Vybíráme konkrétní úřad z skupiny úřadů.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/daji-se-zajmena-ktery-a-jaky-kdykoliv-zamenit-maji-stejny-vyznam

Další odpovědi
gecco

Ne…
😉
A – přiznám se, že nevím, zda ´zdejší´ nedostatky ve formulaci otázek pramení z neschopnosti, neznalosti anebo lenosti – osobně se obávám třetí možnosti…
Mám dojem, že někteří zdejší tazatelé jsou natolik sebestřední, že očekávají na svůj výkřik do tmy odpověd ihned a na stříbrném tácu. Až pod nos…

JájsemRaibek

Také tomu rozumím, ale jak jsem zjistil, je mnoho lidí, kteří to nepochopí.
Mezi největší zlozvyky patří jaký/který, vyjímka/výjimka, byjsme nebo by jsme/bychom a mnoho dalších.
Nejlepší jsou tací, kteří zde napíší větu, nikoli otázku, popř. doplněnou o uvedené chyby a tato se týká třeba přijetí na vyšší stupeň školy.

iceT

Vzhledem k tomu, že tady se to řeší minimálně jednou týdně, tak snad ani problém s tímto nemám, a doufám, že jsem s tím problémy ani nikdy neměla.

ivzez

Pochopit rozdíl mezi zájmeny jaký a který není obtížné.

Problém je podle mne spíše v tom, že se v některých případech
dají použít obě zájmena, věta pak má dva trochu odlišné významy.

_____

Dnes jsem někde potkala otázku:
»K jakému lékaři mám jít s problémem „XY“«

Také by se nabízelo „ke kterému“, že?
Ale, co když tazatele zajímá, jestli je lepší jít
k lékaři mladému (má více pochopení pro mladé)
nebo starému, který má více zkušeností.

Případně k lékaři
„pracujícímu na pojišťovnu“
nebo
soukromému…

Mc Merkurion

… nemám potřebu v tom hledat rozdíl, stačí mi, že na rozdíl od češtinářů, kteří tady opravují kdejakou chybičku, vím, co je to máslo a co to je Rama: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rika-se-ze-pomazankove-maslo-napr-rama-nebo-perla-jsou-nezdrave-je-to-pravda#discussion a to já osobně k životu potřebuju víc …

Emefej

Nemám s tím problém.

Medulka.013

Neviděla jsem rozdíl mezi zájmeny jaký a který, než jsem narazila na jeden (viz odkaz) test.

Zdroj: testy.nanic.cz/tes­ty/cestina/nej­castejsi-chyby-v-testech-jaky-x-ktery/

Kepler

Upřímně jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, píšu tak, jak mi to přijde nejsprávnější, aniž bych úzkostlivě přemýšlel nad pravidly pravopisu. Podle toho to taky dopadá, chyby jsou určitě i v tomto příspěvku. Jenom doufám, že aspoň spadám do lepšího průměru. Čeština některých uživatelů zde je opravdu příšerná.

Nuk nuk

Složité pochopit to není a mně osobně to problémy nedělá.

Leč dokážu pochopit, že to někdo zaměňuje nebo si není jistý. Pokud se to krajově používá jinak a ve škole někdo získá na češtinu někoho, kdo tak triviální věc nedokáže vysvětlit, tak to pak musí holt dohánět jinak. My jsme tehdá měli osobu, co byla víc soudružka než učitelka. Vše, veškerá pravidla včetně tohoto, která nás měla naučit, šla stranou. Já jsem se je pak celkem rychle doučila sama, až když jsem je potřebovala.

Klaproth

Z pozice tazatele to pro mě složité není. Umím se zeptat na to, co chci vědět. Z pozice odpovídajícího je to složitější, někdy nevím, na co se dotyčný ptá.

JájsemRaibek

Pro medulka:
můj test vyšel takto:
Dosažené hodnocení je 100 %

Medulka.013

Paráda, tak to gratuluji k parádnímu výsledku.

Kepler

Mně taky, heč!

Medulka.013

Paráda! Gratuluji!

ivzez

Mně také, ale to není žádná zásluha.
Testy na tomto webu jsou tak chabé,
že by byla ostuda dosáhnout jiného výsledku…

Medulka.013

Ale je to zásluha, protože testy na webu testy.nanic.cz jsou všelijaké, jenom ne chabé..

ivzez

Máte pravdu. Výstižnější by bylo slaboučké.
Jestli jste se na několik testů podívala, je Vám to jasné…

Medulka.013

Tak nejenom, že se na ty testy dívám, dokonce je postupně vypracovávám. Jsou to testy převážně pro žáky zákládních škol, ovšem naleznou se tam i takové pro starší studenty. Některé testy jsou opravdu hodně těžké a vůbec v nich nejde o školní znalosti a tak se stane, že dosáhnu u nějakého testu třeba jenom 20%, ale nezoufám, a mám radost, když se mi nějaký těžký test podaří třeba na 90%.

ivzez

Můžu poprosit o odkaz alespoň na jeden hodně těžký (ale možná by stačil i jen těžký test)?

Když jsem ještě učila, hledala jsem žákům něco, kde by si mohli učivo procvičit zábavnější metodou než jsou cvičení z učebnice apod.

Na tomto webu jsem opravdu nic rozumného nenašla. Ale už je to několik let, třeba se zatím situace zlepšila(???)…

Medulka.013

testy.nanic.cz/tes­ty/evropa/mes­ta/

Kepler

Ty taky hned každému zkazíš radost ☹
🙂

ivzez

Radost samozřejmě nikomu kazit nechci,
ale myslím si, že jsem Vám ji nezkazila, že
jste to, co jsem napsala věděl …

Zajímalo by mne k čemu takové weby jsou.
Podobné je to s internetovými testy IQ…

Mc Merkurion

… nechci vám kazit radost, ale jestliže i mně vyšlo 100%, tak ten test stojí za starou belu a je vhodnej spíš tak pro mateřinky …

Medulka.013

Mně vyšlo 90%, což je parádní výsledek vzhledem k průměrnému výsledku 62%. Udělala jsem chybu z nepozornosti u 1. otázky. Ovšem, když jsem tento test dělala před x lety poprvé, dopadl o dost hůře.