Motolka

Jaké je antonyma pro slovo zloděj?

Mě napadlo pouze slovo dárce. Existuje i jiné?

Nejlepší odpověď
annas

Zloděj = ten, kdo krade.

Takže ten, kdo dává = dárce, odborně donátor, donor, přispěvatel
.Ještě by se dalo říct, kdo bere – obdarovaný, příjemce. .

Další odpovědi
marci1

Dobroděj, dobrodinec, filantrop.
https://www.fa­cebook.com/Lin­gea.cz/posts/292094447­481211

Kelt

V chemii jsou také zloději. Jeden prvek elektrony bere, druhý dodává. Je to například oxidačně redukční reakce, nebo slučování dvou různých prvků za vzniku iontové vazby. například NaCl chorid sodný. Sodík dává elektron, chlor ho bere. Zde vznikají stabilní oktetové uspořádání – podle toho je sodík donor, chlor akceptor.
Ale ty se ptáš na zloděje. Zloděj bere, přijímá stejně jako akceptor, akceptuje.
v chemii vzniká vazba mezi dvěma prvky, Zloděj bere, okrádá, pak vzniká okradený. To by mohl být výraz pro antonymum ke slovu zloděj.
Vazba mezi zlodějem a okradeným vzniká také. Ale těch okradených může být mnoho, a všichni se snaží zloděje lapit.
Záleží, jak se na to díváš.
zloděj bere, krade.. Opak ke slovu brát je dávat, opak ke slovu krást je nekrást.
Když někdo přijímá, bere, tak je to se souhlasem obou stran. ('nemluvím o úplatku)
A zloděj nemusí být jen ten, kdo někoho okrade. Když někdo nepřizná daň, okrádá stát. Ale to už je jiná kapitola.