elisatko

jaké i-y se píše ve spojení Lukášovi-y narozeniny

Nejlepší odpověď
annas

ty narozeniny = ty matčiny = ty Lukášovy narozeniny = . 4. p. – co

Brzy oslavíme Lukášovy narozeniny x Popřejeme Lukášovi k narozeninám.
Doplňuji:
Je třeba si uvědomit, zda je o přivlastňovací přídavné jméno nebo jméno podstatné, pak zařadit správně ke vzoru a skloňovat.

Další odpovědi
Hamon

Y nebo I podle kontextu.
Doplňuji:
Myslím, že se Lukášovi narozeniny líbily. Lukášovy narozeniny jsme pořádně oslavili. A hádej, v čem je rozdíl.

marci1

Lukášovy narozeniny.

Lamalam

Obě možnosti jsou správné.

annas

Lukášovy narozeniny – je nejen 4. p., ale i 1. p. ☹

annas

Ad Hamon – Myslím, že se Lukášovi narozeniny líbily.

1. Významově nesmyslné. Jak se někomu mohou líbit narozeniny = výročí narození? Snad jejich oslava.

2. Z hlediska stylizace rovněž nejasné . Jde o Lukášovy narozeniny nebo narozeniny někoho jiného.

Myslím, že se Lukášovi jeho narozeniny líbíly, nebo Myslím, že se Lukášovi kamarádovy narozeniny líbily.

Hamon

Bože můj, tvoje starosti bych chtěl mít :)
Tak fajn – Myslím, že se Lukášovi jeho narozeniny líbily. Narozeniny jsou celý den, ne pouze oslava. Když ti ráno připravím snídani do postele, s květinou… Následně dopoledne činností podle tvých zálib, odpoledne romantická projížďka, večer bujará oslava a v noci… noční romantika, opravdu řekneš, že se ti líbila oslava? Opravdu nebudeš mít chuť říct, že se ti líbily celé narozeniny?

Ad 2. – to je přece jasné podle I. Jen je potřeba neupravovat větu.

annas

Jsem češtinář, proto víc se nevyjadřuji. 🙂

Emefej

Možná stylisticky neobratné, ale gramaticky správné.