Lukas27

Které hlavní zásady by se měly dodržovat u jídelního stolu?

Odpovědi
Hufnágl

Přijít ke stolu hladový, je moje zásada, ty ostatní jdou kolem.

Meggie2

Pokud je otázka mířena na formálnější způsob večeře. Například obchodní setkání. Mělo by se dodržovat:

  1. V první řadě nemlaskat a nesrkat, to snad platí i doma.
  2. Pokusit se objednat si jídlo, které se nemusí nutně jíst rukama jako např. žebírka, koleno apod. A pokud si už tedy objednáte jídlo, které se rukama jíst musí jako např. pizzu, jezte ji tedy rukama a ne příborem.
  3. Dodržovat zásady. Pokud ještě jím, příbory na talíři nechávám od sebe. Pokud mám dojedeno, dám příbory k sobě a na stranu.
  4. Pokud je látkový ubrousek, nedávat ho za límec. Nýbrž ho rozložit na klín. Na konci ho složit skvrnami dovnitř a položit ho vedle talíře. V žádném případě nepatří mezi zbytky jídla do talíře.
  5. V žádném případě se neopírám lokty o stůl. Dovoleno je pouze opírat předloktí. Ruce držím u sebe, abych případně nedrkal do lidí vedle.
  6. Neodcházím od stolu, pokud protější strana mluví o něčem důležitém. Pokud potřebuji na toaletu z nějakého důvodu, upravit makeup nebo jiné, nemluvím o detailech. Stačí říct pouze :„Omluvte mě prosím“.
  7. Určitě nekouřím cigarety.
  8. Vyhýbám se jakékoliv mobilní komunikaci, pokud to není nezbytně nutné.
  9. Pokud jídlo například není dobré. Nebudu to řešit před klientem s obsluhou. Zdvořile poděkuji a případné reklamace řeším později osobně nebo na dálku.
  10. Ruce by měly být stále vidět, neschovávám je za stůl. Nehraji si s předměty.
  11. Pokud jím pečivo, neukusuji celý chleba namazaný máslem, to si nechte na doma. Pečivo lámu na kousky, poté namažu a vkládám rovnou do úst.

Kepler

To je dost rozsáhlá záležitost. V domácím prostředí se na to tolik nehledí, ale pokud máme vzácnějšího hosta, nebo jsme v restauraci, či jsme při oficiálnějších příležitostech, pak by se měly znát aspoň tyto základy etikety: http://www.bu­sinessanimals­.cz/ba/clanky/e­tiketa-stolovani/

Rokio

  1. nejíst s plnou pusou
  2. jíst pomalu
  3. utřít si pusu ubrouskem, když se chceme napít
  4. nebavit se o nevhodných tématech
  5. nedloubat se v jídle rukama (vyjímkou jsou jídla, které se jedí rukama)

marci1

Být se na sebe hodní a usmívat se. 🙂