annas

Jaké byste vymysleli pojmenování pro osobu č. 4?

  1. Vdaná žena je paní.
  2. Nezadaná žena je slečna.
  3. Ženatý můž je pán.
  4. Jak se nazývá svobodný muž?

Nejlepší odpověď
led

4 – na Slovensku sú to mládenci. Ale mládenca v strednom alebo staršom veku by som asi takto neoslovila.

Další odpovědi
anonym

mládenec,
a pokud už je mu víc než určitý věk tak starý mládenec

anonym

Rozumný člověk?
Doplňuji:
Vážně – kdysi jsem byl oslovován:„Mla­dý pane“.

BEAES

Muži jsou buď muži nebo páni, nic jiného nevymyslíme. Možná by se hodilo ještě mladík. K problematice slečna-paní dodám asi tohle-
pojem „slečna“ dnes už nemůže znamenat „neprovdaná“, analogicky ani pojem „paní“ nemůže znamenat „provdaná“ – proto, že velmi mnoho lidí dnes žije v nemanželském svazku. To bychom i např. osmadvacetiletou matku tří dětí museli oslovovat „slečno“. A to se neděje, jinými slovy „paní“ se může kterákoli žena stát i bez manžela.

  • na hodnotící funkci pojmů není nic špatného. Všimněme si, že čeština zná pro ženské pohlaví ještě další hodnotící pojem – „dáma“, který původně také signalizoval sociální zařazení dotyčné osoby, ale dnes se jeho význam změnil a lze jej použít pro kteroukoliv ženu, která se umí noblesně chovat. Pro mužské pohlaví adekvátní výraz schází. Ženy mohou být slečnami, paními nebo dámami, muži jsou jen „pánové“.

dudu

Podle násl. lidové písničky, asi mládenec.

Nestůjte, mládenci, pod okny,
poďte radši do světnice :
jestli vás nožičky bolejí,
sedněte na židlice.

My jsme k vám nepřišli posedět,
my jsme se přišli poptat :
vy máte tři hezká děvčata,
můžem-li jednu dostat ?

Neber si, Jeníčku takovou,
která je tuze pyšná :
ona by snad ani za tebou
ze dveří ven nevyšla.

Neber si, Jeníčku, takovou,
která je zamračená :
ona by se na tě mračila
od rána dovečera.

dagry

Já to mám takto: když mám oslovit nějakého cizího mládence tak mu říkám buď mladý muži nebo mladíku … a když mám rozvernou náladu tak mu řeknu panáčku. Většinou je to rozesměje, protože je to takové legrační oslovení. (Dřív se po pojmem panáček myslel farář, neboli velebný pán v kostele, ale myslím si, že z mladých lidí to stejně málokdo ví).

mojitek

jenom doplnim k č.2– jestlize ma potomka pak se nejedna o slecnu.
K č.4 – nerozlisujeme zadany/nezadany,ale mlady pan/pan je to jen o veku

Michal

Je to pro mě panX.Starý mládenec je zastaralý výraz.

mj81

Zajímavá otázka… Ale doplním, že specifikum rozlišovat paní a slečny třeba v Německu nemají, tam se všem ženám píše na dopisy „Frau“.