Avatar uživatele
Kepler

Jaké by mělo následky, kdyby se znalosti a dovednosti staly kompletně dědičné? Nezhroutilo by se školství?

Třeba tak, jak to mají Goualdi:-) Byl bych po předcích cukrář, havíř, zámečník, zubař, vysoký důstojník, lékař, dojič krav, magor…nebylo by to kouzelné?

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? pusinka50, ivzez, redy, marci1, Lamalam, jirka F, Frogman, Arlos před 2523 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… což o ty předky mamutů bych se s Lamalam rád podělil, ale já jsem zjistil, že pocházím prej z opic a co teď, když mám strach z výšek, a banány taky celej život jíst nemusim …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

To by mohlo být zajímavé. Mám mezi předky lovce mamutů…

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco Nahlásit


Avatar uživatele
pusinka50

Mám na to svůj názor. Z hloupých a nevzdělaných rodičů se zrodí děti tzv. hloupé, s jednoduchým přístupem k životu. Ze vzdělaných, chytrých a logicky uvažujících rodičů, kteří se i postupně v životě vzdělávají, se narodí děti od přírody chytré. Podle mě se dědí míra inteligence. Hraje roli u dítěte i jeho míra touhy po vzdělávání v dalším jeho životě, když vidí snahu rodiče nabírat vědomosti v jejich dalším svém životě, to dítě motivuje.
Konkrétní znalost a dovednosti přicházejí s věkem, právě z důvodu, jestli je dítě motivované se učit a získávat všeobecné znalosti nebo nikoliv.
Takže zhroucení školství nehrozí, základní vědomosti děti získají právě ve škole a pak už záleží jen na nich.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mvk

Školství by se nezhroutilo, jen změnilo. Protože jak znám vás lidi, málokdo by byl spokojen s tím, co zdědil a kdejaká knihovnice by se za každou cenu chtěla stát třeba předsedkyní vlády.
Na druhou stranu Miroslav Horníček v jedné knížce popisuje, jak se starý mašinfíra v důchodu díky své praneteři uvaděčce dostane do orchestřiště Národního divadla a když se postaví za dirigentský pultík, náhle a teprve pochopí: ano, tady jsem měl celý život stát. Tenhle příběh mě dojímá a znepokojuje zároveň.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Školství by se nezhroutilo, jelikož nikdo nemá všechny znalosti a dovednosti. Žák by ve škole nahlásil to, co jeho předci vědí a umí a učil by se to, co tak bezvadně ještě neovládají. Bylo by to geniální. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Ostali by sme na úrovni lovcov mamutov. Lamalam, ako dcéra Lovca mamutov by mala šancu, ale čo kráľovský matematik Kepler a jeho známe zákony (pravidlá týkajúce sa pohybov telies v slnečnej sústave), bol by vôbec astronómom?
Všimnite si ako ľudia ťažko menia svoje návyky. Platí to aj pre hľadanie a prijímanie nového. „V mnohých veciach sú návyky zlá vec. Znamená to, že zlé sa považuje za dobré a falošné je považované za pravdu.“ (Georg Christoph Lichtenberg)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

To je dobrá otázka!

Podle mne by se školství nezhroutilo.
Lidé vždycky budou mít snahu „překročit svůj stín“,
poznávat nové, nepoznané, neobjevené, …

Zdědit by se dalo jenom to, co doposud známe.
Jak bychom se asi vyvíjeli dál bez motivace a snahy
pokročit někam dál?

_______

Podle mne se děti rodí všestranně nadané, všechny
děti mají talent ke všem fyzickým (sport), uměleckým
i vědním disciplínám.
Potom záleží na rodině, jak a v čem je bude podporovat.

Nemají-li rodiče dítěti v těchto oblastech co nabídnout, nedostává
se přirozené zvídavosti dostatek podnětů a ve výsledku takové dítě
může na někoho působit jako hloupé. Ale podaří-li se mu dostat
do podnětnějšího prostředí, …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tarzan

Goualdi jsou paraziti,stejný jako ve vládě a nic se nehroutí,kromě nás že je musíme uživit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mvk

pusinka50: „…z hloupých a nevzdělaných rodičů se zrodí děti tzv. hloupé, s jednoduchým přístupem k životu…“ Tak pro toto tvrzení a proti němu svědčí tolik příkladů, že tam sotva nějaká závislost bude. Třeba TGM nebo Josef Jungmann zrovna pocházeli z dost primitivních poměrů.

před 2523 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Rovněž nesouhlasím. Mí rodiče, dokonce i rodiče mých rodičů byli prostí a nevzdělaní lidé, přesto při vší své neskromnosti doufám, že nejsem až tak pako.

před 2523 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Mc Merkurion: prdlajs z opic, s nima máme jenom společného předka a ty jsi možná ustrnul na půlce cesty vývoje 🙂. Ale nechoďme do pravěku, já se taky nechlubím, že jsem z hvězdářské rodiny. Ale zkus si představit: přišel bys o práci a žádný rekvalifikační kurz bys nepotřeboval a ještě by sis mohl vybrat. Nakonec bys mohl říct: vším čím jsem byl, byl jsem rád. 🙂

před 2523 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no, ale vezmi to podle tvé teorie zase z druhé strany >>> ty by sis furt jen čuměl na hvězdy (protože by se dědily znalosti) a můj děda by byl třeba švec … co bych si dneska v době fabrik pomohl, dyť i toho ševce prťavce ze Žižkova Baťa zlikvidoval, nebo kdyby byl takovej vorař, či nedejbože kat, když zrušili trest smrti, dovedeš si představit, co bybylo nezaměstnanejch, a na druhou stranu, kde by lidi vzali znalosti o pc?

před 2523 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

To je pravda, čím starší odborné znalosti, tím víc dneska k nepotřebě. Ale kolik řemeslných dovedností se už dnes vytratilo díky průmyslu? Dneska by jejich práci velmi dobře ocenili. Třeba poctivé kožené boty. Jak říkal Šimek: kdysi Baťa prodával boty za 99 korun a za pět roků aby sis kupoval nové! Byly taky průmyslově vyráběné, ale podle starých ševcovských tradic.

před 2523 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek