luckykubrt

Jaká síla působí, aby planety obíhaly kolem hvězdy?

Nejlepší odpověď
Cenobita

Centrální hvězda vytváří ve svém okolí gravitační pole a deformuje prostor. Planety jsou pak nuceny se pohybovat po málo výstředných eliptických drahách. Síla, kterou hvězda působí na planety je dána Newtonovým gravitačním zákonem (působení je i opačné, planeta působí i na hvězdu):

Fg=kmM/(R*R)

Kdyby se planety nebránily pádu na centrální hvězdu svým oběžným pohybem, spadly by do hvězdy. Síla, která kompenzuje pád do centra gravitace centrální hvězdy je odstředivá síla obíhajících planet (je to jejich vnitřní energie).

Hmotné planety se ovšem pohybují po zakřivených drahách a tím kompenzují gravitační sílu:

Fg=Fo

Fo=m*a

a=an=v*v/R (normálové zrychlení)

v=2πR/T (rychlost tělesa po kružnici)

Fo=mvv/R=m(2π­R/T)(2πR/T)/R=m*(4π²R/T²)

porovnáme-li tyto dvě síly:

Fg=Fo

kmM/(R*R) = m*(4π²R/T²)

a upravíme, dostáváme 3. Keplerův zákon:

k*M/(4π²) = (R³/T²) = konst.

Který pohyb planet v gravitačním poli popisuje.

Další odpovědi
Kelt

Je zde platnost Newtonova gravitačního zákona.

bflmpsvz2

Gravitační.

mosoj

Pochybuješ ?
není nic snazšího než si to vypočítat.

http://fyzikal­niolympiada.cz/tex­ty/fyzika5.pdf

luckykubrt

A ten Newtonův gravitační zákon byl vysvětlen s padajícím jablkem směrem k zemi. Ale planety neustále obíhají kolem dokola. Údajně se i mírně přibližují k hvězdě. Ale tady jde spíše ohledně toho obíhání kolem hvězd o odstředivou nebo dostředivou sílu ?

Dochy

Gravitační – dostředivá síla způsobuje že se dráha planet zakřivuje kolem slunce. Bez ní by planety setrvačností letěli stále rovně (dokud nezohledníme další síly, které jsou v daném měřítku prakticky nevýznamné)