Kraken80

Jaka jsou rizika soudniho sporu o penize?

Chci se s majitelem autoopravny soudit o 50 tisic, vim, ze mne podani zaloby bude stat 2,500,– Jaka jsou rizika kdyz nevyhraju, muze mne to stat vic, treba i vyrazne vic nez ty 2.5 tisice o ktere prijdu urcite? Musim mit advokata nebo staci mit zmocnence, coz je pribuzny, ktery konci studium na pravnicke fakulte? Budu v pripade neuspechu hradit advokata protistrany?

Nejlepší odpověď
Filip84

Advokátní přímus platí až v řízení o dovolání před Nejvyšším soudem, jinak ne, advokáta mít nemusíš. S ohledem na tu skutečnost, že se musíš ptát na takové banality, to lze však vřele doporučit.

Pokud spor vyhraješ, máš konstitučně zaručené právo na to, aby Tvé náklady nahradila protistrana, soud to obvykle deklaruje vedlejším enunciátem rozsudku (může však i samostatným usnesením). Budeš-li zastoupena advokátem, máš nárok na to, aby Ti protistrana uhradila soudní poplatek, plus náklady za advokáta ve výši advokátního tarifu (obvykle). Nebudeš-li zastoupena, nebo budeš zastoupena tzv. obecným zmocněncem, soud Ti přizná, zpravidla, soudní poplatek + Kč 300.00 za každý úkon právní služby, nebo doložené a vyčíslené skutečné náklady. Jedno, nebo druhé, kumulace možná není.

Pokud prohraješ, nikdo Ti nezaplatí soudní poplatek a budeš odsouzena nahradit náklady protistrany a náklady soudu. To znamená, bude-li mít protistrana advokáta, pak paušál za toho advokáta. Bude-li soud dokazovat znaleckým posudkem, náklady na tento posudek.

Ano, in extremo Tě to může stát i více, než těch Kč 50,000.00, třeba při několikerém dovolání.

Další odpovědi
Pepa25

Advokáta mít nemusíte. Ano, v případě neuspěchu budete hradit advokáta protistrany.

elkon

Tak proč se ptáš zde, když máš příbuzného s právnickým vzděláním?

Kryšpín

A znalecký posudek je již vyhotoven?

Kraken80

padla odpoved, proc se na to ptam, je to proto, ze ziju ve zcela jine jurisdikci, kde podobne veci resi tzv. small claims court. Proto o tom vim tak malo. Rada bych znala rizika, nez se do toho pustim.

Filip84

U. K., a v případě, že ano, England, Wales, Scotland or North Ireland? Or Ireland?

Kraken80

North Carolina. A otazka (pro nektere mene chapave) samosebou je o Ceskem systemu, ktery prave celkem malo znam.

Filip84

Jo, a na to naše debillarium, tady, jak Ty pravíš: méně chápavé, je nejlepší házet bobek. Osvědčilo se to! 🙂

Filip84

Aha, tak to nevím, já znám podrobněji právo jenom Commonwealthu of Pennsylvania a California Republic. To bych musel nastudovat.

Protože třeba v Anglii a Walesu Ti small claims court nepřizná náhradu nákladů řízení (zvykové právo). U nás nic takového není: pokud podáš žalobu ve formě návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu skrze formulář online, je tam nižší poplatek, ale nic víc. K návrhu strany se o nákladech řízení rozhoduje vždycky.

rrihamirek1

tak to jste mela rict hned, ze se nejedna o cesky obcansky soudni proces, ale zrejme americky. to urcite nebude totez