veleknezka

Jaká je souvislost mezi seizmickou a vulkanickou činností a kontinentálním driftem?

Odpovědi
NonClockwork

Kontinentální drift vzniká v důsledku pohybu litosferických desek „odsouváním se“ od sebe díky tvorbě nového magmatu ve středooceánských hřbetech, kde tuhne a odtlačuje desky od sebe. Když se pak na kontaktu jedna deska podsouvá pod druhou (subdukce), horniny na dně desky se pak za obrovských teplot a tlaku natavují a horké plyny s magmatem vytlačováním stoupají skrze desku k povrchu, kde se podle tlaku a viskozity magmaty buďto vylijí či explodují, čímž vznikají vulkanická pohoří. Vulkanismus je pak dále doprovázen seismickými procesy.

Vulkány ale nemusí nutně vznikat na okrajích litosferických desek, lze je také spatřit ve formě tzv. „hot spots“ veprostřed pohybujících se desek, kde se natavené magma pomalu vytlačuje a tvoří gigantická vulkanická pohoří během vulkanické činnosti (Havajské ostrovy jsou názorným příkladem). Při pohledu na Havaj je zjevné, že ostrovy zakrývají obrovské vypálené vulkány (Mauna Kea 10 205 m: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mau­na_Kea).