JájsemRaibek

Jaká je propustnost betonu? Udrží beton vodu?

Pokud vyhloubím do země díru – jezírko a stěny obetonuji, udrží samotný beton vodu?
Nebo bude potřeba i nějaký nátěr?
Betonem mám na mysli cement, písek a voda, popř. beton v pytli.

Nejlepší odpověď
Kepler

Samotný beton bez izolace vodu neudrží. Izolace by se měla dávat jako první.

Další odpovědi
Drap

Udrží, ale může propouštět. Záleží na kvalitě a na na hutnění. Existují i nepropustné nátěry na beton. Dalším řešením je zabezpečit jezírko před betonáží folií, nebo přimíchat do betonu vodní sklo.
Další možností údajně je :/nemám odzkoušeno/ přimíchat do betonu Duvilax nebo Herkules.

still

V žádném případě. Představte si, že by z betonových skruží někdo budoval třeba studny. Nebo nedejbože betonové přehrady, to už by byl úplný nesmysl… .)

Dochy

Propustnost betonu se dost liší. Záleží jak na „chemickém“ složení, tak třeba na frakci písku ze kterého se míchá. Pokud vím, tak pro běžná jezírka a bazény se používá dodatečná izolace. (resp. vpravuje se jako jedna stavební vrstva)

Pro přehrady se používá nějaký spec. beton, který po vyzrání (řádově desítky let) měl být poměrně dost nepropustný. Četl jsem o nějaké přehradě, že při stavbě dostala na stanu vody ještě nějakou izolaci práve s životností odpovídající potřebné době pro dozrání betonu.

Mc Merkurion

… buď toto „Nejjednodušší je přimíchání mazlavého mýdla, tzv. jádrového – starý způsob, známý už za 1. republiky. Tento způsob objevila praxe – nevědělo se, jak je to teoreticky možné. Až později bylo vysvětleno, že se v betonu vytvoří vodou nerozpustná vápenatá mýdla. Pro výrobu tzv. "mýdlobetonu“ se používá běžný poměr cementu a písku, případně štěrku, ale místo vody je použit roztok mazlavého mýdla v hmotnostním poměru 1 : 100. Tedy 1 kg mazlavého mýdla (běžně dostupného např. v drogerii) se rozpustí nejdříve v 10 litrech vody a teprve pak se tento koncentrát vlije do sudu s 90 litry vody. Vše se řádně promíchá, aby se mazlavé mýdlo dobře rozpustilo a tento mýdlový roztok se již použije stejně jako voda při výrobě betonu, který je však nutno velmi dobře promíchat, aby se na zrníčkách písku či štěrku vytvořil mýdlový povlak. Takto vyrobený mýdlobeton lze výborně použít při rekonstrukcích starších objektů – zejména podlah nebo základů. Voda ve zdivu či podlahách tak bude mít mnohem menší příležitost vzlínat betonem, což se projeví např. suchou podlahou bez použití asfaltové izolace. (Staří praktici se shodují v tom, že tento beton je stejně kvalitní jako beton bez přísady mýdla)." /teta wiki/
… nebo: VODOTĚSNICÍ PŘÍSADA SOUDAPROOF http://www.sou­dal.cz/produk­t/vodotesnici-prisada-soudaproof
… ale nejjednoduší je udělat podklad z betonu, natáhnout folii, a ni vyzdít z kamene stěnu >>> bude to i efektní …

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.