Avatar uživatele
Stříbrný

Jaká je příčina toho, že se mi snižuje životnost výbojky?

Před několika lety jsem vyměnil výbojku, potok letos na jaře, další jsem měnil před měsícem, a zase nesvítí. Ani se nenastartovala. Protáčel jsem ji a čekal, zda to blikne ve startéru, a nic. Zkoušel jsem to z původní výbojkou, vyměnil jsem startér a nic. Při tom otáčení trochu výbojka svítí, hlavně při stlačení, ale není to takové světlo, jaké by mělo být. Kde je chyba a co udělat, respektive koupit? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Bronzový

Jsi trochu mimo s názvoslovím vzhledem ke světelným zdrojům. Výbojky jsou světelné zdroje, svítící na základě el. výboje v parách a jsou pro laika poznatelné, že mají většinou kulovitý tvar a šroubové patice jako žárovky. Vyzařují bílé, nebo žluté světlo (podle náplně-buďto rtuťové, nebo sodíkové páry), a používaly se a ještě používají hlavně ve venkovních svítidlech, případně ve velkých výrobních halách.
Tobě ale jde zřejmě o klasickou zářivkovou trubici. Ta pracuje sice rovněž na principu el. výboje, ale světlo vzniká iniciací luminoforu v této trubici.
Jinak k tvému problému. Závada může být 1. v paticích na některém konci (na každém jsou dva kontakty a do nich se natočením trubice o 90 st. po vložení vtočí kontaktní kolíky trubice), 2. vadný startér, 3. vadná trubice. Občas může být vadná tlumivka, ale tato vada se vyskytuje velmi zřídka.
Prověření kontaktů raději ponechej na elektrikáři. Závadu startéru a trubice zjistíš pouze jejich výměnou za jednoznačně dobrou (nejlépe novou, nebo zapůjčením ze svítidla funkčního).
Jinak životnost zářivkových trubic je podstatně zkracována častým spínáním.
A i během jejich provozu postupně a dosti podstatně klesá jejich světelná účinnost.
V současné době se už všude přechází na svítidla a světelné zdroje s LED diodami, t. zv. LED žárovky a LED trubice. Jsou to zdroje nejúspornější, s nejdelší dobou trvanlivosti, okamžitě se rozsvítí na plný výkon a nevadí jim ani časté spínání.
A pokud chceš použít stávající svítidlo se zářivkovými trubicemi, doporučuji Ti výměnu těchto trubic za LED trubice, shodné délky. Je třeba pouze provést drobnou úpravu v zapojení svítidla. LED trubice nepotřebují ani tlumivku, ani startér. K některým se sice dodává "stratér" pro LED trubici, ale jde pouze o propojovací prvek (s 1A pojistkou) který zjednodušuje úpravu původního svítidla na osazení LED trubice. Osadí se místo původního startéru a "přemostí" se připojovací kontakty na tlumivce (zruší se její funkce).
Jsou sice dražší než zářivky, ale jsou určitě výhodnější, jak ve smyslu spotřeby, tak i trvanlivosti. LED trubice s výkonem cca 16-18W délce 120 cm (náhrada za zářivky současné 36W) se dají sehnat už do 200,- Kč. Dělají se i v délce 60 cm (zářivky 18W) a 150 cm (zářivky 68W), tak jako původní zářivky.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Může být vadný tzv. elektronický startér.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Jiří: I na některých výbojkách vzniká světlo až na luminoforu, protože sama výbojka září převážně UV. Tohle vyloženě ten jedinečný rozdíl mezi výbojkou a zářivkou nebude.

Avatar uživatele
Pokročilý

mzm

Zářivka = nízkotlaká rtuťová výbojka. Ano potřebuje luminofor.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Tak jinak... I na některých těch "klasických" výbojkách s "veležárovkovou paticí" je nutný luminofor. Nejsem si jist o jaký typ přesně jde, mně jejich éra prakticky minula... Vím že tenhle typ s rozbitou baňkou se používal jako zdroj UV záření (mazání EPROM vytvrzování fotocitlivé vrstvy pro leptání, apod...)

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1207
Zlatý mosoj 965
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Zlatý Kepler 373
Stříbrný cukrar 361
Zlatý marci1 276
Zlatý annas 276
Zlatý Hlada 273
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.