Kazatel

Jaká je pravděpodobnpst že padne šestka, když hodím 6×?

Proč tedy když hodím 5× a šestka nepadne, není pravděpodobnost, že padne šestka, větší?

Aleapoň minule jste tu odhlasovali, že při dalším hodu je pravděpodobnost stejná.

Odpovědi
Lgee

Nemá paměť.

Gus_Fring

Pravděpodobnost je stále stejná před každým hodem. Jak píše Lgee, kostka nemá paměť. :)

Dochy

Když pětkrát nepadne, pak pravděpodobnost že Ti padne na 6. pokus je 1/6. Platí u ideální kostky. Pokud kostka není ideální a ty neznáš její vadu, pak na základě Tvých 5 zkušeností bych na 6 nesázel. (Ale je to pořád statisticky poměrně nevýznamné „měření“)
A pravděpodobnost že Ti z 6 hodů padne 6 alespoň 1 je 66% (u ideální kostky)

ludekt80

Nelze vypočítat. Řešení vykazuje známky chaotického, nelineárního chování bez zjevné periody. Laicky řečeno dynamické systémy vykazují určitý vnitřní řád. Ten je neuvěřitelně citlivý na počáteční podmínky. I když stoprocentně určíme všechny vstupní složky, nejsme schopni předpovědět následný vývoj, tzn. i drobná změna na začátku způsobuje veliký rozdíl na konci.

Dochy

ludekt80: Co to plácáš? Samozřejmě že pravděpodobnost spočítat lze.
Kazatel: Co vlastně myslíš tím:
„Proč tedy když hodím 5× a šestka nepadne, není pravděpodobnost, že padne šestka, větší?
Aleapoň minule jste tu odhlasovali, že při dalším hodu je pravděpodobnost stejná.“