autacek

Jaká je pojistka demokracie, že vůle většiny nebude na úkor menšiny?

Pokud bude například 60% chudých a 40% bohatých, většina rozhodne, že chudí do určité výše příjmů nezaplatí na daních ani korunu a pak mají nárok na příspěvky na tohle a tamhle to a další peníze od státu na něco jiného a slevu na věci co jiní platí, atd. Nakonec se též rozhodne, že peněz je málo a na to všechno nestačí a tak je třeba aby bohatí platili více.

No ty kráso, jestli Vám to připadá jako sci-fi, tak tak nějak to již dnes funguje. Kam až to ještě může dle Vás absurdněji zajít, aby to stále fungovalo? Vždyť to není normální, aby pracující člověk odvedl ze své mzdy víc než 50% a platil všude za vše dál a dál. (Mimochodem, od placení popelnic, zdravotního pojištění i třeba poplatků za televizi jsou sociálně slabé skupiny též osvobozeny).

Nejlepší odpověď
Anikitos

D. Majzner:
”Voliči pokřikují na politiky, aby s větší verbou plnili jejich přání. A politici je pro jejich potěšení poslouchají. Tomu se říká populismus.” – politici splňují vše, co si právě žádá určitá skupina lidí, jen proto, aby neztratili jejich přízeň. A konají tak bez ohledu na to zda je to správné a zda nejsou požadavky lidu (většiny) zcestné a nesmyslné.

Dám tu jako ještě jednou bajku, kterou už jsem zde dával:

”V říší zvířat vypukla občanská válka. Jedna strana bojovala proti druhé. Až se trůnu zmocnil řeznický pes. Ten vládl v říši psovsky. Štěkal, kousal, ohlodával kosti svých poddaných. Zvířata reptala. Ti nejodvážnější se spolčili a krále hafana zardousili. Potom se sešel sněm, aby rozřešil velkou otázku. Jaký způsob vlády je nejštastnější. Sněm rozhodl, že svěří vládu zvířatům, tedy demokratická. Každé zvíře hlasovalo, rozhodovala většina. Jednoho dne však člověk vyhlásil novopečenému státu válku. Sešel se sněm, kůň, lev, tygr, medvěd a zařvali: do zbraně! Pak přišla řada na ostatní. Ovce, zajíc, osel, jelen, celá říše zvířat, která měla z člověka strach, ti všichni kvíleli „mír“. Zbabělých bylo víc než statečných. Hlupáků více než moudrých. Rozhodla většina. Říše zvířat složila zbraně a člověk zpustošil jejich krajinu. A tak byl tento státní systém zavržen. A znova se sešel sněm. K čemu se přikloníme teď? Sněm rozhodl, že k výběru. Státní záležitosti byly rozděleny do několika komor. Vlci měli na starosti finance. Lišky jim dělali tajemníky. Holoubci měli na starosti hrdelní soudy, osel byl říšským vyslancem. A výsledek? Koho nerozsápal vlk, toho napálila liška. Kdo unikl lišce, toho umořil osel svou pitomostí. Zvířata se vzbouřila a zvolala všichni najednou: zvolme si monarchu, který má drápy a mozek a jeden žaludek. A všichni složili hold jedinému vládci. Ano jedinému! Ale byl to lev”

Hlupáků a zbabělých je více než moudrých. A i ti rozumnější mají problém se dohodnout na něčems ostatními…

Demokracie a republika je ve skutečnosti tohle: (protože demokracie jako vláda lidu – i když je to krásná myšlenka – nikdy neexistovala a nikdy ve prospěch lidu taková vláda nebyla):
Ochlokracie = vláda lůzy, tedy, když vláda (”pověřených osob”) plní všechno, co si žádá lid.
Byrokratická anarchie = chaotická vláda úředníků v jejich vlastní prospěch a naprostý neprospěch lidu.
Oligarchie = vláda elity (což je skutečná demokracie, i když se tváří, že není…).

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-demokracie-opravdu-tak-dobra

Další odpovědi
dubraro

To je vlastní princip demokracie, že platí vůle většiny. Jestliže se musí upřednostňovat zájem menšiny, tak už to není demokracie.

ivzez

Žádná taková pojistka neexistuje. Ale také nehrozí, že by lidé rozhodovali přímo.

Odkud máte informaci, že by osoby s nízkými příjmy byly osvobozeny od platby zdravotního pojištění a poplatku za odvoz odpadů?

autacek

Ale notak, Ivzez, vždyť takhle nakonec zvítězili i komunisti, bohatým a schopným vzdali a „dělníkům“ rozdávali.

Copak jich zde máte málo? https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/stat/za-koho-plati-pojistne-stat

U poplatků za odpad si to najděte v zákoně, případně v místním předpisu Vaší obce.