FlAsh_7

Jaká je pointa asistentů?

Dobrý den, tento rok jsem ukončil povinnou 9letou školní docházku.Všiml jsem si, že některé malé dětí na škole, kterym to nešlo mají asistenta/spe­ciálního pedagoga, což my jsme v jejich věku neměli a bylo nám řečeno, že se neučíme a že jsme prostě líní. Jaký je Váš pohled na věc?

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí to s inkluzí ve školství. Byly zrušeny zvláštní školy. Takže do běžné ZŠ chodí děti, které jsou třeba různě handicapované, nebo romské děti, takže asistenti jim mají pomáhat pochopit učivo.

Přečtěte sio názor

https://www.no­vinky.cz/komen­tare/382441-komentar-ruseni-zvlastnich-skol-vaclav-klaus-ml.html

--
Ale ministr školstlví vydal novelu k vyhlášce, že se má počet asistentů snížit, protože jistým způsobem zpomalují výuku ostatních dětí.

Další odpovědi
agentpv

Existují 2 druhy asistentů. Osobní asistent -pro jediné dítě a toho platí rodiče a Asistent pedagoga – toho platí škola (kraj, zřizovatel) a je k dispozici učiteli na základě doporučení z pedaogicko-psychologické poradny pro konkrétního žáka. Takový asistent pak může pomáhat více dětem dle potřeby a nařízení učitele. Já např. občas i suploval, dělal dozory, suploval v družině … což bych správně neměl, ale na základě svých zkušeností jsem byl očas využitý i takto …

Rokio

Asistent pedagoga může pomáhat i nadprůměrně inteligentnímu dítěti, které má třeba nějakou poruchu. Já sám jsem měl asistenta a byl jsem nejlepší žák třídy.

hapiky

Je jen dobře, když se dětem s menším intelektem pomůže. Samozřejmě nejde pomoc všem, horší to bývá ve vzdálenějších vesnicích.

Dochy

Máš pravdu v tom, že v současné době se diagnostikují některé potíže kvůli kterým dříve byly děti označovány jako lenoši, rošťáci, kriminálníci apod. Je spousta dětí které jsou v mnoha ohledech chytré ale třeba si nedokáží sami poradit s životem v tak velkém kolektivu (jeden z příkladů) asistent by tam měl být od toho aby mu pomohl s řešením situací které dítě nechápe například…