dust8

Jaká bývá životnost u rtuťových teploměrů. ať už těch na zavěšení doma, venku či těch lékařských?

Co se na nich může poškodit pokud jsou na dobrém místě, že nehrozí mechanické poškození?

Ta rtuť v tom po letech nějak vyprchá či co se s ní děje? Každou chvílí leze nahoru a dolu, takže se musí nějak opotřebovávat, nebo ne?

Nejlepší odpověď
dubraro

Fungují, dokud se nerozbijí. Životnost skla i rtuti je vysoká, teplotní roztažnost nezpůsobuje opotřebení. Snad jen časem vyblednou značky na stupnici, pokud je teploměr na slunci.

Další odpovědi
elkon

Životnost je desítky let. Je to uzavřená „baňka“.

Kepler

Rtuťové teploměry se už nevyrábějí (zákaz), ale pokud někdo nějaký starý má, životnost je teoreticky téměř neomezená. Často se ale stane, že pokud je vystaven teplotě nad horní mez stupnice, praskne. Síle roztahujícího se kovu (ale i každé kapaliny) neodolá nic.