BELA81

Jak zní Maďarská pověst o havranovi se zlatým prstenem v zobáku?

Odpovědi
sassan

Pověst a znak je neodmyslitelně spjata s osobou u Maďarů nejoblíbenějšího krále Matyáše Korvína.Jeho přídomen „Korvín“ je z latinského „corvinus“-havran.Erbovní znak s havranem užívali už jeho předkové(bez prstenu)kteří o sobě tvrdili že jsou potomky slavného antického Římana který si coby vojevůdce v Punských válkách získal přídomek Havran(což je samostatný příběh sám o sobě a na rozdíl od pověsti kterou tu uvedu nejspíš pravdivý)Pověst pravý že když si Matyáš jednou sundal prsten přiletěl havran,vzal jej do zobáku a uletěl s ním.Matyáš ho však pronásledoval a nakonec úspěšně sestřelil lukem z oblohy a prsten tak získal zpět.Na památku této epizodky užíval od té doby erbu Havrana s prstenem v zobáku.

P.S:Existují i jiné verze této pověsti i zcela jiného obsahu ale tato je nejslavnější a obecně nejpřijímanější.

P.S.č.2:Matyáš Korvín výrazně zasáhl i do Českých dějin a to bohužel spíše negativně.Vedl válku(zabalenou jako křižácké tažení proti kacířům)proti Jiřímu z Poděbrad a i když ho nakonec Jiří de facto porazil mělo to neblahý efekt na jeho zhoršující se zdraví a ve výsledku zapříčinilo nemožnost pokračování domácí linie vladařů jako vskutku Českých králů.