Kdo byli kacíři?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=w8SZ6mRfPa0

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se, kdo BYLI kacíři.

Co na to etymolog Jiří Rejzek?
"Staročesky. kacieř, převzato ze střhn.a to asi it. prostřednictvím z pozdně ř. názvu sekty Katharoí, doslova ‘čistí’,od řeckého .katharós ‘čistý,pravý’ .

Tato asketická sekta (ve Francii zvaná albigenští) se od 11. do 13. st. šířila v záp. Evropě; vycházela volně z tzv. manicheismu, který mj. popíral tělesnost Krista"

Manicheismus – viz odkaz – http://www.ien­cyklopedie.cz/ma­nicheismus2/

Význam se rozšříil, jak uvádí SSC:

​„kacíř v církvi – zastánce teologického učení odchylujícího se od oficiální Kacíř v politice, umění aj – ) zastánce názorů odchylných od oficiálních; “

Z kacířství se ve středověku považovalo čarodějnictví, proutkaření, hypnóza a další praktiky atd. , které odporovaly církevní věrouce.

Další odpovědi
marci1

Kacíř může být :

  1. historický výraz pro osobu s teologickým myšlením neslučitelným s učením katolické církve
  2. přeneseně) osoba jiného smýšlení, než toho obecně uznávaného 🙂

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/kac%C3%AD%C5%99

Mapel

Obecně je kacíř ten kdo má jiné smýšlení než je oficiálně povoleno.

gecco

Co to je??
😉
___
Kacíř – člověk žijící v bludu či blud hlásající.

Drap

Kacíř je ten, kdo popírá část nauky, například některé dogma.

anonym

Heretici neboli kataři,,byli vždy brutální…
a dodnes budou na pranýři…
Jan Hus a pan Hájek z Hájku by mohl poudat

led

Drap: „Kacíř je ten, kdo popírá část nauky, například některé dogma.“
ale to je len časť pravdy,
ak ja popriem vašu náuku, vašu odpoveď, budem kacír len z vášho pohľadu…
ak popriem náuku vládnúcej strany, budem opozičník, burič, zapredanec, ale kacír sa snáď spomenie až kdesi na konci zoznamu…
ak popriem náuku Cirkve svätej, tj katolícku náuku, budem burič, kacír…
ale veď aj iné náboženské zoskupenia a náuku majú svojich „kacírov“…

Jugar,„Heretici neboli kataři,,byli vždy brutální..“ slovo kacír pochádza práve z nemeckého Ketzer, označenia týchto ľudí. Nie je pravda, že boli vždy brutální, treba si uvedomiť dobu, v ktorej žili, kedy brutalita v našom ponímaní bola realitou na celom svete. Veď aj ich samotný zánik bol brutálny, hromadné popravy, upaľovania bez ohľadu na pohlavie a vek, ano z pohľadu katolickej cirkve bezbožným kacírom bolo aj čerstvo narodené dieťa heretikov. To všetko len pre „Večnú slávu Cirkve svätej a moc jej danú, skrze Ježiša Krista“? Keď hriechom nebolo za živa rozpárať človeka, ale slovo…

anonym

…,nebo oni byli,ale to by by l vylučovací způsob?!

anonym

zvolil bych za /C/

anonym

…jako,žev tžo mámpřepnout na a americkou vregvenci?

Luxx

já chci D

ale v řidičáku ;)

anonym

byli kacíři