Avatar uživatele
Danecek120

Jak zcela vyřadit vozidlo z provozu

Před pár měsíci jsem uložil značky do depozitu na svoje druhé vozidlo, které jsem málo využíval. Předtím při návštěvě servisu s předmětným vozidlem jsem zjistil že cena opravy je příliš vysoká. Auto jsem se rozhodl již nikdy nepoužívat. Auta se zbavit. Jak to mám udělat když jsou značky v depozitu a já je chci úplně zlikvidovat a auto také. Jaký je nejlepší postup.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25 před 21 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

K úplnému vyřazení vozidla z provozu postupujte podle následujících kro­ků:

  1. Auto musí být nahlášeno k ekologické likvidaci – to znamená, že auto musí být odevzdáno na tzv. „sešrotovací dvůr“. Tento ekologický značkový demontážní dvůr vystaví potvrzení o ekologické likvidaci vozidla.
  2. S tímto potvrzením od demontážního dvora zajděte na libovolnou krajskou pobočku dopravního inspektorátu, kde nahlásíte ukončení provozu vozidla.
  3. Na dopravním inspektorátu také požádáte o zničení poznávacích značek. K tomuto kroku budete potřebovat doklad, který jste dostali při vkládání SPZ do depozitu. Tímto krokem dojde k úplnému vyřazení vozidla z evidence.
  4. Také se doporučuje nahlasit konec provozu vozidla i pojišťovně.
  5. Na úřadu (matrika, obecní úřad apod.) potom ještě potvrzujete, že vozidlo je vyřazeno z provozu a už nejste jeho majitelem – dle toho, jaké jsou místní zvyklosti a nařízení.

I když je celý proces trochu náročný a někdy zdlouhavý, rozhodně je důležité ho řádně absolvovat. Pokud byste vozidlo nechal někde na pozemku a nechal ho chátrat, hrozí vám pokuta až do výše 50 tisíc korun. Neocenitelná je také jistota, že se auto již nikdy neobjeví v provozu na vaše náklady.

Přejeme vám, aby celý proces proběhl co nejhladčeji!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Jsou dvě možnosti:

  1. odvezeš / necháš odvézt auto na ekologickou likvidaci, k firmě, která na to má koncessi a vystaví Ti na to officiální potvrzení. S tím se dostavíš na odbor dopravy úřadu obce s rozšířenou působností, a na základě toho Ti motorové vozidlo trvale vyřadí z evidence motorových vozidel, nebo
  2. požádáš o trvalé vyřazení motorového vozidla z evidence, protože motorové vozidlo už není motorovým vozidlem. Máš na to právo, je to součást konstitučně zaručeného práva vlastnit a pokojně užívat majetek, ovšem souvisle se patří dodat, že bude probíhat správní řízení, v rámci kterého budeš muset prokázat, že motorové vozidlo neexistuje, a zároveň, že z toho motorového vozidla, které žádáš trvale vyřadit z evidence, je jiná věc movitá, např. kurník. Bude potřeba fotografická dokumentace, aby na carrosserii byl viditelný VIN, a pak, jednoho krásného dne, třeba až po soudním zásahu na základě Tvé žaloby proti rozhodnutí podle ustanovení § 65 odst.1 soudního řádu správního, bude motorové vozidlo trvale vyřazeno z evidence, protože přestalo být motorovým vozidlem. Doporučuju si také opatřit dokumenty o tom, jak jsi naložil s podstatnými částmi motorového vozidla, např. kupní smlouvu o prodeji motoru / potvrzení ze sběrných surovin, žes tam ten motor dal, potvrzení ze sběrného dvora, že jsi tam odevzdal – tehdy a tehdy, tolik a tolik – motorového a převodového oleje, pneumatiky, duše, etc. etc. etc. Vlastně by, pro ten oučel, bylo nejrozumnější si sjednat pana advokáta, když tak čtu ten Tvůj dotaz! 😅

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek