FlAsh_7

Jak začít používat a začlenit odborné termíny do svojí mluvy?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nijak. Pokud se v nějaké odborné skupině budeš aktivně pohybovat, tak ty termíny začneš přebírat tak nějak automaticky. Znásilňovat svou řeč není moc dobrý nápad, budeš akorat za vola.

Další odpovědi
dubraro

Nejprve je třeba dobře znát jejich význam.

annas

Jsou pojmy a termíny, které někomu nedělají potíže, zná jejich význam, jsou tedy obecně srozumitelné., často není český ekvivalent, pak je to v pořádku. Ale exilstují o speciální, které platí v určitém oboru.

Vaše otázka je nepřesná. Neuvedl jste, z které oblasti máte termíny na mysli.

Domnívám se, že není nutné používat v běžném rozhovoru odborné termíny. Jak jste se učlil ve škole, termíny patří vyjadřování odborjníků či profesionálů a a nejsou vhodné pro styl hovorový. Termíny jsou důležité v odborné komunikaci

Pokud bude psát nějaký odborný text, pojednání atd., pak je samozřejmě vhodné zařadit termíny, protože je vyžadovaná přesnost, jednoznačnost atd.

Časté používání odborných výrazů by působilo směšně. I v řeči je třeba zachovat si přirozenost, tedy každému, co jeho jest.

--
Už jste si našel nového „koníčka“? Když budete v „bublině“ klidu, tak žádné odborné vyjadřování nepotřebujete, nebo budete komunikovat sám se sebou?

Emefej

Pokud to není tvůj přirozený způsob vyjadřování, tak se raději do násilné implementace odborných termínů nepouštěj. Často to působí směšně. Respekt si tím nezískáš.

zjentek

Projeď si můj archiv a pochopíš, že nijak. Disponuješ snad profesně nějakou odborností? No tak potom znáš i mluvu okolo. A pokud ne, tak to, čím profesně disponuješ, bych určitě nenazýval odborností. Všiml sis, že stejný slovo mění význam podle toho, kdo ho vysloví? Mně se kdysi zdálo, že jedno konkrétní slovo mělo úplně jiný význam, když ho vypustil třeba Paroubek (buldozer) a zase zcela jiný, když vyšlo z Klause (kikina). A přitom každej jím tvrdil něco jinýho a oba měli v důsledku pravdu!

Zvidatel

Odborné termíny a různé pojmy jsou slova jako každá jiná. První je musíš znát, chápat a mít nějaké téma a komunikaci, kde je budeš moct používat.
Všechno se skládá ze slov, některé jsou možná odbornější, ale na to potřebuješ ty odbornějš znalosti a chápat význam slov. Uvědom si, že abys mohl mluvit a používat i „obyčejná běžná“ slova i tak je musíš znát a chápat význam.

„Znalost slov vede ke znalosti věci.” Nic není pravdivější. Vše je nějak popsáno, vše má své slovo, definice a určují (popisují, vyobrazují) symbolicky něco jiého i různá (odoborná) slova jsou popsány dalšími slovy.

Justin1

Potřebuješ sledovat, jaká slova používají ostatní v oboru, ujistit se, že správně rozumíš jejich významu, a potom je používat také, ale musíš počítat s tím, že někdo mimo obor tyto pojmy nemusí znát, takže je nepoužívej za každou cenu, ale jenom tehdy, když komunikuješ s někým, u koho můžeš očekávat, že jim rozumí.

zjentek

An, mám výhrady k vašemu doplnění. Jsem totiž názoru, že ono „odborné vyjadřování“ může být za jistých okolností samo o sobě taky bublinou.

annas

On totiž neví, co chce. Stále hledá něco, rady stejně nebere atd Přece o samotě „v ´bublině“ nepotřebuje žádný odborný termoín, když s nikým nechce komunikovat.

Ještě ani jednou neřekl Prosím, Děkuji. Typický školák, který má možná nějaké problémy, často „zralé“ pro psychologa, ale rodiče zřejmě o jeho aktivitě nevědí.

zjentek

No, pokud je správné tohle soudit…

Na druhou stranu, pokud mě nepozdraví smradi na ulici, pěkně s nimi zatančím! Takže vás chápu (;