briketka10

Jak vzniklo slovo pošmourno?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Pošmourno je příslovce, které vzniklo od přídavného jména pošmourný.

Toto přídavné jméne je expresívní výraz k přídavnému jménu pochmurný. Hlásková změna ch v š., změna u v ou.

Ale původ je trochu složitější, jak uvádí V. Machek ve svém Etymologickém slovníku., Dostaneme se až ke kořenu mur.

Pokud tě to zajímá, jde o spojitost několika slov, tedy je třeba začít od Adama.

chmura, chmurný, pochmurný, zachmuřit se, zachmuřený. Polsky chmura ‘mrak’, rusky chmúryj ‘zachmuřený, ponurý’.

Souvisí se slovem :pošmourný (varianta od pochmurný) a snad i se slovem :mourovatý, vzhledem k tomu se ch- vysvětluje jako expresivní, zesilovací k jakémusi původnímu *mur-, jež by souviselo s řeckým amaurós ‘temný’.

mourovatý ‘zbarvený do černa či s černými pruhy a skvrnami’, mourek. Dříve též morovatý, moratý. S jinou příp. sem patří polské morąg ‘tmavý pruh, žíhané zvíře’, ruské murúgij ‘skvrnitý, (tmavě) pruhovaný’, slovinské maróga ‘skvrna, pruh’. Souvisí s :mořit , kde jsou další souvislosti. České mourovatý vzniklo přikloněním k :mour.

mour ‘uhelný prach’. Jen slovenské. múr tv., dále asi ruské mur ‘plíseň’. Praslovanské *murъ odpovídá litevskému máuras ‘kal, usazenina’ dále sem patří litevské mùras ‘špína, nečistota’, středoirské mūr ‘kal’, arménské. mōr ‘špína, bahno’, východiskem je indoevropské *meu-r- ‘nečistota, usazenina’.

Mořit ‘napouštět něco speciální látkou’, mořený, mořidlo, namořit. Jen slovenské moriť, ruské morít’ tv. Praslovanské *moriti souvisí střídáním samohlásek s *marati ‘špinit’ příbuzné je asi řecké. morýssō ‘špiním, černím’ z indoevropského mer-/mor- ‘černit, špinit; špinavá skvrna.

Další odpovědi
Kepler

Nemám sice Rejzkův etymologický slovník, ale tipoval bych, že je to odvozeno od slova chmura http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=po%C5%A1mou­rno