zjentek

Jak vzniklo slovo polechtat?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu, který uvedla marci1, je napsané, že „Slovo łaskotać je v polštině, zanedbatelného původu“, nikoliv, že české lelchtat pochází z polštiny.

Je to slovo praslovanské, i když se objevuje jen v češtině a polšině.

"lechtat, lechtivý. Jen č. a p. (lechtać), jinak polské i łaskotać, ruské nářeční loskotát’.

Jednotnou psl. podobu nelze stanovit, na vině je jistě i expr. povaha slova (srov. i č. variantu lochtat). Podoby s -ch- by mohly být ze -sk- srov. polské nářeční lesktać. Dále nejasné, možná onomatopoické."

Jilří Rejzek: Etymologický slovník
--

Předpona po – něco probíhá na povrchu – tedy lechtání.

Další odpovědi
Anikitos

Základ slova je „lechtat“ („po-“ je předpona).

Slovo bude pocházet asi z germánského (lucemburského) „lechte,“ což znamená „za/smát se.“

marci1

Z polštiny: łaskotać=lechtat, šimrat
Jiří Rejzek , Český etymologický slovník , Leda, Praha, 2001
https://fr.wik­tionary.org/wi­ki/lechtat#ci­te_note-D%C3%89T-1