zjentek

Je slovo chechtat přímo či nepřímo odvozené od slova lechtat?

Směšná slova chechtat a- lechtat!

Nejlepší odpověď
annas

"lechtat, lechtivý. Jen č. a p. (lechtać), jinak p. i łaskotać, r.d. loskotát’. Jednotnou psl. podobu nelze stanovit, na vině je jistě i expr. povaha slova (srov. i č. variantu lochtat). Podoby s -ch- by mohly být ze -sk- , srov. p.d. lesktać. Dále nejasné, možná onomastického původu.

chechtat se, chechtavý, chechtot, zachechtat se, rozchechtat se, uchechtnout se.Onom.,srov. r. chochotát’,lat. cachināre, ř. kacházō tv

řehtat, řehtání, řehot, řehtavý, řehtačka, zařehtat. P. rechotać, rzechotać, rzegotać ‘skřehotat, kvákat’, r. regotát’ ‘chechtat se’,s./ch.rȅga‘vrče­ní’.

Onom. původu, zřejmě od ukrajinského cho-cho. "

J. Rejzek Etymologikcý slovník

Lechtání vyvolá příjemný, pro někoho nepříjmený pocti a vyvolá chechtání nebo řehtání.

Další odpovědi
hapiky

To neví ani racek chechtavý

marci1

Není. Slovo „chechtat“ je odvozené od citoslovce chacha. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Citoslovce