Avatar uživatele
Terryle

Jak vzniklo „roger“ coby „rozumím“ v letecké komunikaci?

Našla jsem kdesi jakousi potrhlou teorii, že prý kdysi za války jakejsi rozvernej pilot při návratu na základnu (v samé radosti, že přežil nebo že snad dostal nepřítele) na povolení k přistání odzpíval dispečerovi kus jakési nemravné písničky, kde se ten „roger“ objevoval, a buď z toho byl průšvih nebo všeobecné pobavení a ujalo se to. Ale moc se mi to nezdá :) Nemáte někdo serióznější informace?
Doplňuji:
quentos: to zní logicky… já sice měla zato, že R je Romeo (a podporuje mě i wiki http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hl%C3%A1s­kovac%C3%AD_ta­bulka), ale ono se to nejspíš v historii měnilo… Dík! A další reakce kdyžtak zase v diskusi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? quentos, dudu, FOG, iceT, hanulka11, anonym před 4772 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

pochází to z abecedy radiotelegrafistů, kde je každé písmeno zastoupeno pomocným slovem (A-Alpha, B-Bravo, C-Charlie, D-Delta…). Roger je pomocné slovo pro R, na něž začíná „received“ („přijato“ či na naše poměry „rozumím“). Více zde (v angl.):

http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=1006­013005242

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
FOG

Ta historka je jedno mozne vysvetleni.Pilot se jmenoval Roger Dodger.
Ale spise se v letectvi datuje z roku 1938,kdy slovo „Roger“ melo znamenat „received“ and „understood“,tedy dostal jsem a rozumim.
V roce 1954 ho v Morse kodu pouzivala US Navy a od roku 1956 i NATO.
V armade se pouziva jeste ve spojeni „Roger“-„Wilco“,tedy tedy rozumim a provedu – rozkaz./I Will/.
Dnes je slovo Roger v armadnim jazyce nahrazeno slovem „ROMEO“.
Ale asi prvni zminka o pouzivani slova „Roger“ v telekomunikaci asi spada do prvni svet.valky,kdy britsky general Roger Asquith chtel,aby vsechny zpravy byly po radnem doruceni oznaceny „Roger“ – mysleno dopisy.

Zdroj: Google,Wikipe­die,Wikipedia.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava