quentos

Proč letecké společnosti vypravují prázdná letadla?

Říkali to teď ve zprávách a „odůvodňují“ to následovně: „… aby [společnosti] nepřišly o lukrativní časy.“ Tomu nerozumím. Chápete to někdo? Díky.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jde o zachování přidělených tzv. letištních slotů. Za normální situace je mezi aerolinkami velký boj k možnost odlétat a přistávat v lukrativní časy a vzhledem k tomu, že kapacita letišť je omezená, tak se to řeší přidělením slotů. Když už ho má někdo přidělený, tak ho musí využívat (aby pouze nespekuloval na to, že obsadí prostor a nikdo létat nebude moct).
Podrobně je to v odkaze, včetně popisu aktuální situace vyvolaní covidem:

Zdroj: https://www.a­irways.cz/zpra­va/evropska-pravidla-pro-sloty-mohou-vest-k-obchodni-valce/

Další odpovědi
Kepler

Možná proto, že zrovna nemají žádné cestující a na dalším letišti je jich hromada. Jinak by je jim schramstla konkurence. Ten lukrativní čas asi znamená velký zájem o přepravu. Ale to je jen má domněnka.

Dochy

Jak píše Peppa, bylo to někde i vysvětleno. Vytížená letiště přidělují právo k přistání či odletu v určitý čas (slot). Podmínkou je, že ty sloty musí skutečně pravidelně využívat, jinak o ně přijdou. Takže třeba přílet každý pátek v 17:00, odlet každý pátek v 19:30. Pokud několik pátků společnost nevyužije o ten slot přijde a příště až bude mít cestující, bude mít smůlu, protože se na to letiště nemusí dostat.

Drap

Ano, rozumím. Letecké společnosti dostaly dotaci, díky covidu na propad tržeb. Podmínka však byla zachovat určitý , předem daný počet letů. Společnosti si spočítaly, že bude lepší létat s prázdnými letadly, než přijít o dotace. Osobně by upřednostnil nelétat a dát přednost zelnému teroru, než zbytečně vyrábět emise a vyhazovat peníze.

aliendrone

Navíc v tom můžou kromě již zmíněného hrát roli i „obyčejné“ důvody jako ekonomické. Tím myslím, že k čemu je ti letadlo v bodě A, kde bude prázdné smrdět třeba celý den, když po přeletu na bod B se plně naloží a vydělá (včetně ceny přeletu z A na B). To samé platí i pro příměstské vlaky. Ráno jezdí do Prahy plnější, ven téměř prázdé jen proto, aby na zpáteční cestu do Prahy mohly o5 nabrat cestující. Odpo a večer pochopitelně naopak. :)

Beno

Letecká společnost se má přizpůsobit, může vypravit menší letadlo pro méně cestujících.
Když nikdo nelétá, nebude se alespoň tolik šířit covid.