Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vznikl kabrňák?

Dobrý den,člověk který má úspěch,kterého obdivně plácáme po zádech a kterému se daří,o tom říkáme ,že je kabrňák.Proč ale....co to slovo znamená?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Rozepíši se víc než Bubca.

"Když se o někom řekne, že je kabrňák, pochválili jsme ho jednoznačně, není to žádné „ano, ale“, je to jen a jen „ano“. Jak říká Slovník spisovného jazyka českého, „kabrňák“ je člověk vynikající vlastnostmi tělesnými nebo duševními, zdatný člověk, chlapík …. Přeneseně, vše vynikajících vlastností. Pozoruhodné je, že výraz kabrňák nemá žádnou ženskou variantu.

Původ zajímavě zvučného pochvalného slova kabrňák je opravdu překvapivý, souvisí totiž s kapry, eventuálně i s lékařstvím a jeskyňářstvím.

Podívejme se na ty kapry. Slovo kabrňák se totiž do běžné češtiny dostalo z odborné terminologie rybářské či rybnikářské. Opravdu silným, zdatným, velkým kaprům se totiž říká kabrňák, což je z dřívějšího kaberňák, které vzniklo z kaverňák, a to pochází z dvojslovného spojení kaverný kapr. V rybníce je totiž hned u výpusti místo ohrazené brlením, které je hlubší než zbytek rybníka. Říká se mu kaverna nebo také kaberna, a na tomto místě se zdržují největší, nejsilnější, nejzdatnější kapři, kapři kaverní, kaberní, prostě kabrňáci. Proč se tohle místo v rybníce jmenuje kaberna či kaverna není úplně jisté. S největší pravděpodobností najdeme odpověď – vysvětlení za pomoci latinského slova caverna. Caverna je dutina. Kaberna v rybníce, v níž se zdržují kapři kabrňáci, má opravdu podobu jakési dutiny. A proto se také toto slovo používá v lékařství i jeskyňářství."

Zdroj: http://74.125.77.132/search?q= cache:uPe_grZXIzwJ:www.mrv.cz/ kabrnak/index.html+p%C5%AFvod+ slova+kabr%C5%88%C3%A1k&cd=1&h l=cs&ct=clnk&gl=cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Kabrňák podle "kaberňaka= velký kapr.Je to pochvalné,něco jako chlapík,pašák.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.