Avatar uživatele
sved

Jak vznikl kabrňák?

Dobrý den,člověk který má úspěch,kterého obdivně plácáme po zádech a kterému se daří,o tom říkáme ,že je kabrňák.Proč ale…co to slovo znamená?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4737 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Rozepíši se víc než Bubca.

"Když se o někom řekne, že je kabrňák, pochválili jsme ho jednoznačně, není to žádné „ano, ale“, je to jen a jen „ano“. Jak říká Slovník spisovného jazyka českého, „kabrňák“ je člověk vynikající vlastnostmi tělesnými nebo duševními, zdatný člověk, chlapík …. Přeneseně, vše vynikajících vlastností. Pozoruhodné je, že výraz kabrňák nemá žádnou ženskou variantu.

Původ zajímavě zvučného pochvalného slova kabrňák je opravdu překvapivý, souvisí totiž s kapry, eventuálně i s lékařstvím a jeskyňářstvím.

Podívejme se na ty kapry. Slovo kabrňák se totiž do běžné češtiny dostalo z odborné terminologie rybářské či rybnikářské. Opravdu silným, zdatným, velkým kaprům se totiž říká kabrňák, což je z dřívějšího kaberňák, které vzniklo z kaverňák, a to pochází z dvojslovného spojení kaverný kapr. V rybníce je totiž hned u výpusti místo ohrazené brlením, které je hlubší než zbytek rybníka. Říká se mu kaverna nebo také kaberna, a na tomto místě se zdržují největší, nejsilnější, nejzdatnější kapři, kapři kaverní, kaberní, prostě kabrňáci. Proč se tohle místo v rybníce jmenuje kaberna či kaverna není úplně jisté. S největší pravděpodobností najdeme odpověď – vysvětlení za pomoci latinského slova caverna. Caverna je dutina. Kaberna v rybníce, v níž se zdržují kapři kabrňáci, má opravdu podobu jakési dutiny. A proto se také toto slovo používá v lékařství i jeskyňářství."

Zdroj: http://74.125.77.132/search?…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Kabrňák podle "kaberňaka= velký kapr.Je to pochvalné,něco jako chlapík,pašák.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Ve sféře humoristické je možno uvažovat o ješťě jednom vysvětlení původu slova:
Vezmeme-li Brňáka jako nejvyšší možnou úroveň, nejzdařilejšího jedince, potom jak nazvat lidi, kteří nemají s Brnem nic společného, a přitom jsou to prostě borci? Aby jejich pochvala byla co nejvyšší, musí to mít něco společného s Brnem. A tak vznikl čestný titul „kabrňák“.

před 1572 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost