aliendrone

Jak vytvořit obrázek s čárovým kódem, který již mám?

Už nejednou jsem si všiml, že takové ty obyčejné klientské/zákaz­nické karty (bez RFID či magproužku) mají lidé ve formě obrázku v mobilu, který se prostě přejede čtečkou, aniž by se musela nosit reálně karta. Jakkoliv fotka 48Mpx je slušná, tak vygenerovaný černobílý obrázek čárového kódu je podle mne ještě lepší. (bez přechodů a chyb, navíc některé karty jsou už samy o sobě dost „ošoupané“, což kvalitě fotky s ohledem na účel neprospěje). Nechci použít appku (na google play jich je mraky, ale nelíbí se mi jejich požadavky na oprávnění) a ani nechci posílat čísla pod kódem do nějakého internetového generátoru (jakkoliv je u některých zneužití utopií, mně jde prostě o princip – informace o sobě zkrátka NEDÁVÁM a to ani v případě „jaké je u mne aktuální počasí“, jedině po VLASTNÍ volbě/uvážení, nikoliv automaticky).

Co mi poradíte – jak utvořit třeba JPEG s čárovým kódem podle čísla pod ním? (zjistil jsem, že je navíc celá halda typů kódů s vlastními specifikacemi a pravidly, prase se v tom vyznej) Nejlepší by bylo něco na způsob aplikace pro Win, kterou bych nainstaloval v sandboxu se zákazem na síť a po použití smazal, ale jsem přístupný jakémukoliv řešení, které bude přiměřeně privátní. (jo, vím, že v žádném dnešním OS a PC něco jako skutečně „privátní“ je scifi) Byla by VELKÁ ÚLEVA ten „přebytečný bordel“ v peněžence vyházet! Předem díky za tipy, rady či nápady.

Nejlepší odpověď
anonym

Ti lidé určitě nemají čárový kód svých věrnostních karet vyfocený jako 48Mpx jpeg 🙂 velmi pravděpodobně na to používají speciální aplikaci Portmonka (https://www.mo­jeportmonka.cz/) nebo Google Pay (https://play.go­ogle.com/store/ap­ps/details?id=com­.google.andro­id.apps.wallet­nfcrel&hl=cs), které dokáží nasnímat kód a zobrazují jej ve vektorové formě (tedy ještě výrazně efektivněji než při uložení černobílého obrázku)

Vytvářet jpeg s čárovým kódem určitě neporadím, špatné rady se snažím nedávat, tento formát je určen pro fotografie a je mimořádně neefektivní při práci s jednoduchou grafikou s omezenou barevnou paletou jakou je typicky čárový kód, pro něj je mnohem efektivnější formát PNG nebo ještě lépe nějaký vektorový (například PDF, EPS, SVG).

A ve formátech PNG, EPS i SVG můžeš čárový kód vygenerovat lokálně na svém PC pomocí open source aplikace ZINT BARCODE GENERATOR dostupné pro Windows a Linux zde https://zint.git­hub.io/

Další odpovědi
Arne1

Píšeš to trochu zmateně. Ale u čarových kodu je to v podstatě docela jednoduché – bývají použitelné jako specielní font, stačí si ho nainstalovat a pak přes něj tisknout.

Kepler

Týýývole, tak to fakt taky nevím!

nyjono

Mně teda čtečka fotku čárovýho kódu nebrala.

led

Lepšie je použiť princíp QR kódu. ako skúsenému mimozemšťanovu s vyspelou technikou vám iste nemusím popisovať ten štvorcový čiernobiely obrázok s čiernobielymi štvorčekmi. Ale pre ostatných aspoň ukážku https://marke­tingart.sk/wp-content/upload­s/2018/04/qr-code-marketing-art.svg

V inom prípade si čiarový kód môžte vytvoriť aj v Excelu viď návod https://howto­technoglitz.com/slo­vakia/ako-excel-vytvara-ciarove-kody-pcworld/
Prirodzene porozumiteľné len pre ľudí, nie mimozemšťanov a rozumiete slovenčine

Mc Merkurion

… sic to nejni odpověď na otázku, ale: používám mobile pocket https://play.go­ogle.com/store/ap­ps/details?id=at­.bluesource.mo­bilepocket&hl=cs a ta žádný oprávnění (krom foťáku, aby kartu vyfotila=nasnímala kód) nepotřebuje (záleží na nastavení), funguje bez účtu …

aliendrone

led>>> Paní velkomožná, s nejvyšší úctou bych chtěl vědět, jak byste řešila např. situaci s celoroční passkou do sauny, kdy paní starší než já stojí bezmocně s čtečkou a hudrá: „No jo, já ale potřebuju ty čárky a vy tam máte nějaký čtvereček!“ ;) :D :D

led

Vážený mimozemšťan, doplnila som svoju odpoveď o návod tvorby čiarového kódu v exceli.
Je to informácia pre ľudí a ja som pôvodne hľadala odpoveď mimozemšťanovi.

anonym

led: v čem lepší, takovou věrnostní kartu zakódovanou do QR kódu mu v obchodě vůbec nebudou schopni načíst čtečkami které mají k dispozici. Je samozřejmě nutné použít tu normu grafického kódování kterou pak bude možné zpracovat. Na věrnostních kartách (v drtivé většině případů) je kód čárový a přijít tam s QR by nemělo požadovaný efekt – tedy pokud tím efektem není hádka s obsluhou a uražený odchod 😉

aliendrone

nyjono>>> Jednak mohla být chyba v kvalitě displeje, druhak v kvalitě fotky. Každopádně vím, že „to jde“ (jak píši – viděl jsem to už mnohokrát v praxi), ale nevím přesný postup. (a appky z googleplay nechci použít)

Arne1>>> TAK jednoduché to rozhodně NENÍ. Jde o to, že existují různě specifikace čárových kódů (jinak vypadá třeba EAN a jinak třeba Code 128 atd.), tohle instalace fontu nevyřeší, ostatně to je na těch kódech od pohledu znát. A já potřebuji přenést to, co mám na kartách (s různými typů kódů) do obrázku. Jen se domnívám, že stačí opsat čísla do nějakého softu, který příslušný kód vygeneruje se vším všudy, ale vůbec si tím nejsem jistý, protože jsem zjistil, že kód obsahuje i DALŠÍ data (kontrolní součty apod.), což by mohlo způsobit komplikace (nečitelnost). Chápej, já nechci vytvářet NOVÝ kód, ale přenést ten z karty do čistého dokonale ostrého obrázku s co nejvyšším rozlišením, aby to bylo k použití.

anonym

https://zint.git­hub.io/ podporuje širokou škálu různých specifikací čárových i 2D kódů. umí je generovat, ale neumí je rozpoznávat z fotografie, je třeba do generátoru číslo kódu opsat.

anonym

poku tedy nechceš použít mobilní appku, mělo by to jít s využitím aplikace výše. Ti co appku používají to mají výrazně jednodušší prostě jen appkou nasnímají kód přímo z karty, aplikace si nasnímaný kód interně uloží jako číslo či text (ne obrázek) a kdykoliv kód zobrazuje generuje jej na obrazovce vlastně znovu ve vektorové formě. Díky tomu je potřebné úložiště i pro desítky karet (pokud někdo tolik má) naprosto zanedbatelné a tyto aplikace navíc poskytují přidaný komfort tím že umí podle rozpoznané polohy rovnou zobrazit tu věrnostní kartu která odpovídá obchodu ve kterém se nacházíš (ani těmi kartami nemusíš listovat a hledat v nich)

aliendrone

ge0rge>>> Sry, o vektorové grafice toho moc nevím, jen si pamatuji, že se používala pradávno ve hrách. (např. ve skvělé hře Elite II – Frontier, se slzou v oku vzpomínám, navíc – v tehdejší době se CELÁ hra vešla na JEDINOU disketu, mám vektorovou grafiku spojenou s čistě geometrickými útvary a nevypadala už tenkrát nic moc https://www.y­outube.com/wat­ch?v=XP0Wfn9_nnc , ale na to kálel Bílý Tesák, herně to byla bezva hra), neznám ani formáty (natož nějaké editory), ve kterých se vektorová grafika ukládá.

Program z odkazu vypadá zajímavě, ale problém vidím v tom, že se sám nevyznám v těch kvantech formátů čárového kódu a těžko budu programu říkat „použij Code 128“ a další věci k nastavení, když sám nevím, v jaké normě je čárový kód vyveden a co všechno je potřeba zadat k řádnému vygenerování. Jsem schopen leda tak opsat čísla pod kódem, vyšší znalost o problematice čárových kódů nemám, no. :(
Ale NĚJAK to jít MUSÍ i bez mobilní appky, když to JDE s appkou, none? Jen ty vědomosti chybí…

Ale díky za snahu, jenže právě to, že „umí podle polohy rozpoznat, vybrat a zobrazit příslušnou kartu“ je přesně to, z čeho mi naskakují pupínky. Aby mě hlídala (sledovala můj pohyb) další věc navíc, jako by nestačily už ty, kterých se prostě NEJDE zbavit. Asi zkusím ten generátor a poperu se nějak s tím nastavováním. THX! :)