JájsemRaibek

Jak výtah pozná do kterého patra má jet a zde zastavit?

Nemám na mysli dnešní výtahy prošpikované elektronikou, tam to jde naprogramovat, že si výtah pamatuje i několik stisknutí po sobě.
Jde mi především o staré výtahy, kde se po nasoupení do výtahu stisklo tlačítko třeba 3. patra a jak výtah věděl, kde má zastavit? Zastavení se provádělo pomocí tzv. koncáku, který se po najetí kabiny vyklonil a výtah zastavil. Jenže výtah přes 1. a 2. patro i při vykloněném koncáku projel a zastavil až ve zvoleném 3. patře.
Že by to bylo soustavou stykačů? Takže třeba ve 12 patrovém domě jich bylo 12? A volbou patra se sepnul příslušný stykač?

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to soustava obyčejných relé + dva stykače pro směr jízdy.
Více v odkazu. Je tam i zapojení.

Zdroj: http://starevy­tahy.cz/

Další odpovědi
Kepler

Jak je to elektromechanicky řešeno přesně nevím, ale zřejmě to bude nějak tak, jak popisuješ. Nějaký spínač prostě vypne elektromotor.